250 Dolar Üzerinde Yapılan Kripto Para İşlemleri Takip Edilecek!

0
251

2020 Yıl sonunda Kripto Paralar birçok önemli gelişmeyle karşı karşıya! ABD Banka Gizlilik Yasasında önerilen değişiklikle, kripto paralar için önemli bir gelişme ortaya çıkacak. FinCEN(Mali Suçlar Uygulama Ağı) ve FED kurulu tarafından yapılan açıklamayla, kripto paraların takip edilmesi için belirlenen eşik 250 dolara kadar düşürülecek!

Bankaların kayıt tutma kurallarına ilişkin düzenleme ve değiştirme talep eden bu öneri, onaylanırsa ABD’de 250 dolar’ın üzerinde yapılan bütün kripto para transferleri kayıt altına alınacak. Güncel olarak bu oran 3000$ üstü için geçerli kabul ediliyordu.
Kuralın 23 Kasım’a kadar yürürlüğe geçmesi bekleniyor. ABD üzerinde yapılan kripto para transferlerinde, bu yasağın önemli bir etkisi olabileceği düşünülüyor.

Kripto paralar üzerinde yapılan düzenleme ABD üzerinde en çok kullanılan Bitcoin, Ethereum ve XRP için geçerli kabul edilecek.

Önerilen kural ayrıca, bu düzenlemelerin, dönüştürülebilir sanal para birimleri ile ilgili geçerli eşiğin üzerindeki işlemlere ve yasal transfer statüsüne sahip dijital varlıkları içeren işlemlere, belirli tanımlanmış terimlerde kullanılan “para” anlamını açıklığa kavuşturarak uygulandığını da açıklığa kavuşturmaktadır.

Kripto paralar ABD’de sunulan rapora göre; terör finansmanı, silah üretimi-kaçakçılığı yaptırımları delme ve uluslararası para aklama, uyuşturucu satın almak ve satmak gibi, çalıntı ve sahte kimlik belgeleri ve erişim cihazları, sahte mal, kötü amaçlı yazılım ve diğer bilgisayar korsanlığı araçları, ateşli silahlar ve zehirli kimyasallar kolaylaştırmak için kullanmış.

IRS Amerikalılara Bitcoin’leri (BTC) Soracak!

Kripto Paralar için yapılan değişiklikler para limitinin değişmesiyle bitmedi. Artık IRS(Amerika Birleşik Devletleri’nde gelir idaresi alanında faaliyet gösteren devlet dairesi) vatandaşlarına sanal para işlemi yapıp yapmadığını soracak. Yıl sonunda gelir idaresine gönderilen formlara eklenecek bir ek ile bilgi alınaacak.

ABD’nin vatandaşlarının kripto para işlemlerini takip etmek için yaptığı işlem sayısı her geçen gün artıyor. BTC, Ethereum ya da diğer kripto paralar fark etmeksizin, yeni kısıtlamalar ve düzenlemeler geliyor. Bundan 1 sene önce devletlerin kripto paraya karşı duyarsızlığıyla şu an günümüzde olduğumuz halin oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz. Devletler tarafından daha çok önemsenen kripto paralar, kısıtlamalarla değer mi kaybeder yoksa daha çok resmileştiği için değer mi kazanır şu an için bu sorunun cevabı yok.

Ethereum Kaç TL, EthereumKaç Dolar, Ethereum Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Ethereum Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize aşağıda yer alan butonlardan paylaşabilir, onlarında Kripto Paralar üzerine ABD’nin yaptığı düzenlemelerden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here