ABD Ekonomi Bakanı Atamasıyla İlgili Tahminler Piyasaları Endişelendirdi!

0
245

Kripto para piyasaları tarafından oldukça heyecanlı şekilde takip edilen ABD seçimlerinin sonlanmasının ardından, gözler yeniden Biden’e çevrildi. İlk faaliyetlerine başlayan Biden’in ABD Hazine Başkanlığına kimi atayacağı yoğun bir şekilde tartışılıyor. Senato ve meclisten gelen dedikodulara göre ise Janet Yellen, yeni hükümet tarafından atanacak ABD Hazine Bakanı olmaya hazırlanıyor.

Gerçekleşecek olan yönetimin güçlü bir ekonomik politikası olacağını vaat eden Biden’in Yellen’i ataması bekleniyor. Reuters’den konuya ilişkin olarak gelen rapor ise aşağıdaki gibi:

”Yellen 74 yaşında ve oldukça geniş çaplı bir ekonomi deneyimi mevcut. Ayrıca ekonomi gibi önemli bir alana Yellen’i getirmek bir açıdan daha mantıklı olabilir: Kendisi hem finans alanında çalışan yetkililer, hem ilericiler hem de diğer ticari lobiler tarafından büyük saygı görüyor.”

Bu atama onaylanacak ve kabine oluşturulacak gibi görünüyor. Eğer süreç başarıyla tamamlanırsa, 231 yıldan sonra ilk kez bir kadın ABD’nin ekonomi başkası olacak.

Yellen’in Ataması Kripto Para Piyasası İçin Ne Anlama Geliyor?

Peki, kripto para borsaları bu konu ile neden bu kadar çok ilgileniyor? Hemen söyleyelim: Yeller gerçek bir kripto para karşıtı. Dolayısıyla kabinede Yellen’in bulunması önümüzdeki birkaç yıl boyunca ABD’nin kripto para borsasına karşı alacağı kararların pek de olumlu olmayacağı yönünde mesajlar beriyor.

Yellen’in görev süreci öncelikle Obama tarafından başlatılmıştı. Obama Yellen’i Fed ile çalışmak üzere 2014’te atadı. 2018’e kadar FED’deki görevine devam eden Yellen, özellikle 2017’den sonra daha yoğun şekilde konuşulmaya başlanan Bitcoin’le ilgili ağır yorumlarda bulunuyordu.

Görev süreci boyunca Yellen’in kripto para dünyası ve özellikle Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamalar iki temel şeyin üzerinde duruyordu:

  1. Bitcoin ”istikrarlı bir değer kaynağı değil”.
  2. Bitcoin ”oldukça spekülatif”

Yellen’in bu iki sözü şimdilerde kripto para piyasasında oldukça yoğun şekilde tartışılıyor ve pek çok yatırımcı gelecekte neler olabileceğini merak ediyor.

Bitcoin Kaç TL, Bitcoin Kaç Dolar, Bitcoin Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Bitcoin Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bitcoin’le ilgili bu paylaşımı aşağıda yer alan butonlardan paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here