ABD Hazine Bankasından Şaşırtıcı Karar! Stabilcoinlere İzin

0
227

ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi dün gece itibariyle kripto para yatırımcılarını mutlu eden bir son dakika haberi verdi. Ulusal bankalar için blockchain ve stabilcoinlere izin veren bir düzenlemeyi yayınlayan kuruluş, kimsenin beklemediği bir duyuruyu yapmış oldu.

Açıklamada “ödeme faaliyetleri gibi banka tarafından izin verilen işlevleri gerçekleştirmek için INVN’ler ve ilgili sabit paralar dahil olmak üzere yeni teknolojileri kullanabilir.” sözleri yer aldı.

Bir merkezi bulunmayan, izinsiz açık kaynaklı yazılımlarının ABD ekonomi sistemi için önemi üzerinde duran Jeremy Allaire, bu gelişmenin ABD ve kripto para piyasası için büyük bir adım olduğunu dile getirdi.

Haberin ardından OCC web sitesinde yoğun trafik nedeniyle uzun süreli kesintiler oldu. Site sabaha karşı tekrar yayına alındı.

OCC’nin yaptığı bu gelişmede aynı zamanda bir uyarıda yer aldı “Bankalar ayrıca, INVN ile ilgili faaliyetleri yürütürken, operasyonel riskler, uyum riski ve dolandırıcılık dahil olmak üzere potansiyel risklerin farkında olmalıdır”

Bankaların yeni teknolojileri riskleri sıfırlayarak, sağlam bir şekilde yürütmesi gerektiğini söyleyen OCC, kripto paralar için yeni bir devri açmış oldu.

FinCEN’in Tam Tersi Gelişmeler

ABD Para Birimi Düzenleme ofisi tarafından duyurulan gelişmenin tam tersinin FinCEN tarafınan son günlerde dile getirilmesi, kripto para yatırımcıları için kafa karışıklığı yaratıyor.

Hazine Bakanlığına ait bir ofis olan FinCen, ABD’de kripto varlıklarını doğrudan etkileyecek KYC / AML düzenlemeleri önermişti. Öneride yer alan mevzuate göre ”borsadan özel bir cüzdana kripto varlık gönderen kullanıcıların, günlük 10000$ aşması durumunda rapor vermesi” yer alıyordu. Borsa aynı zamanda 3000$ üzerinde yapılan tüm işlemlerin kayıtını tutacaktı.

ABD Merkezli Square gibi birçok finans kuruluşu FinCEN’in isteklerinin gerçeklikten uzak olduğunu, böyle bir şeyi yapmalarının büyük bir zarar ortaya çıkaracağını dile getirmişti.

Square cevabında, bu kural koyma ile “FinCEN, müşterilerimiz olmayan taraflara raporlama ve Müşterinizi Tanıyın (KYC) türü yükümlülüklerini genişletmeye çalışıyor. FinCEN, cüzdan adresleri ile blok zinciri takibinden yararlanmak yerine (bugüne kadar Teklifte belirtilen, iddianamelere ve mahkumiyetlere yol açan yasa dışı faaliyetlerin izlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır), FinCEN, müşteri olmayanlardan isimler ve fiziksel adresler toplamamızı sağlayacak statik bir gereklilik önermektedir. Açıkça ifade etmek gerekirse – Teklif yazıldığı gibi uygulanacak olsaydı, Square’in hizmetimizi seçmemiş veya müşterilerimiz olarak kaydolmamış kişiler hakkında güvenilmez veriler toplaması gerekecektir. “

Cameron Winklevoss, Jack Dorsey gibi birçok isimde bu düzenlemeye karşı olduğunu dile getirmişti.
Şimdi önümüzdeki günlerde ABD tarafından çıkacak yeni kripto para haberlerini, kripto para yatırımcıları merakla bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here