Afrikalı Girişimler Blokchain Kullanacak Mı?

0
257

Afrika’daki girişimcilerin yıllardır karşılaştığı can alıcı bir sorun var. Bu sorunun acilen çözülmesini bekleyen iki taraf göze çarpıyor: Bunlardan biri kıtada çalışmak için gelen beyaz yöneticiler ve Ivy League kurucuları. Diğer taraf ise çekirdekten yetişme Afrikalı yerel kurucular. Bu iki farklı grubu karşı karşıya getiren sorun Blockchain teknolojisi ile çözülebilir.

Doğu Afrika’da asırlardır yaşayan “siyah” halk, kıtaya gelen risk sermayesinin her seferinde ırkçı önyargılar ile dağıtıldığını iddia ediyor. Gerçekten sermayeyi hak eden start-upların bu önyargıların yarattığı dezavantajlar dolayısıyla başarısız olduğunun altını çizen halk, acil bir değişim talep ediyor.

Afrika'da Blockchain çözümü

Yapısal bir konu

Afrika’ya yatırım yapmak ya da yapmamak her zaman riskli bir soru işareti oldu. Yatırımcılra sorulduğunda, mülkiyet haklarının güvencede olup olmadığının meçhul olduğu, hukuk devleti normlarının asla tam olarak var olmadığı bir kıtaya yatırım yapmanın pek de kolay olmadığını söylüyorlar. Özellikle hukuk devleti normlarının burada bulunmaması, yatırımcıların aklına hep “Paramı geri alabilecek miyim?” sorusunu getiriyor. Bu da yatırım ve piyasa canlılığı bakımından çok sayıda soruna sebep oluyor.

Afrika'da Blockchain çözümü

Yıllar boyunca tüm söz konusu haklarda bir iyileşme nispeten sağlansa da Afrika yatırımcıların gözündeki kötü imajını hala düzeltebilmiş değil.

Çözüm ne olabilir?

Afrikalı startuplar için yeni bir yaklaşım bu durumu iyileştirebilir. Yetkililerin görüşlerine göre, Afrikalı startuplar için kurulabilecek bir risk sermayesi, halkın isyan etmesine sebep olan bu sorunu çözebilir. Bir başka deyişle, Afrikalı startuplar birer finansal nesne gibi alınıp satılarak kendi aralarında organik bir değer hiyerarşisi oluşturabilir. Bu alım-satım trafiğini takip eden girişim sermayedarları ICO alıp satar gibi hangi startupın daha başarılı olacağını yatırımları ile belirleyebilirler. Tüm bu işlem de aslında startuplar için girişim sermayesi olabilir ve aynı zamanda risk sermayedarları ironik bir şekilde risklerini azaltırken karlarını arttırabilirler. İşin sonunda, bu da sermayesini yatırım için harcayan her sermayedarın hayali. Dolayısıyla bu fikre duyulan ilgi büyüyecek gibi görünüyor.

Her ne kadar fazla iyimser ya da hayalperest gelse de, bulunan çözüm Blockchain’in asıl kullanım amacına son derece uygun: ICO’ları hatırlayın. Tek başına bırakıldıklarında bir değeri olmasa da, finansal dünyadaki arz talep ilişkisi onlara birer değer biçiyor. Aynı sistem Afrika’daki startup’lar için de geçerli olacak gibi görünüyor. Startuplar kendilerini ispatladıkça hak ettikleri yatırıma kavuşabilecekler. Bu sistem aslında bir puanlama eşiği görevi de görebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here