Amerika’nın En Büyük Bankasını Geçecek: Bitcoin Sınır Tanımıyor!

0
235

Son dönemlerde oldukça güçlü bir yükseliş trendinde olan Bitcoin, açıklanan son rakamlara göre Amerika’nın en büyük bankasını da geçmek üzere! ABD’de piyasa değeri listesinde ilk sırayı koruyan JPMorgan Chase’yi de sollamaya hazırlanan Bitcoin’in likit piyasa değeri şu an 357 Milyar Dolar. JPMorgan ise 359 Milyar Dolar civarında seyrediyor.

Doğrusu şu zamana kadar JPMorgan ile Bitcoin’in arası pek iyi değildi. Genel olarak kripto para endüstrisi ile iyi anlaşamayan JPMorgan’ın CEO’sundan gelen açıklamalar uzun süredir ilgi çekiyor. Örneğin 2017 yılında CEO Jamie Dimon, kripto para birimlerinin birer dolandırıcılık sisteminden farksız olduğunu belirtmişti. Bankanın kendi kripto parası da var. Bununla ilgili ise CEO aşağıdaki gibi bir açıklama yapıyor:

”Kripto paraların bir dolandırıcılık ağı olduğunu söyledikten sonra fikrim ne kadar değişti, emin değilim. Biz Blockchain kullanıyoruz, evet, JPMorgan Coin bir kripto para birimi. Fakat biz regüle edilen ve gerçek paralar tarafından desteklenen kripto para birimlerine inanıyoruz. Nereden geldiği belli olmayanlar yalnızca olumsuz sonuçlar doğuracak.”

JPMorgan’ın 2018’de gerçekleştirdiği hamle, kripto paralar ile ilişkisini net bir şekilde ortaya koymuştu: Citi ve Bank of America ile birlikte ortak bir hareket kararı alan banka kredi kartları ile kripto para satın almayı tamamen yasaklamıştı. Fakat 2020’nin Mayıs ayından itibaren banka daha ılımlı bir politika seyretmeye karar verdi. Coinbase ve Gemini başta olmak üzere dünya çapında kabul gören kripto para platformları, artık JPMorgan’ın ilk bankacılık müşterileri.

Doğrusu, JPMorgan’ın kripto paralara olan nefreti onun kişisel fikri gibi görünüyor. Çünkü bankanın son güncelleme ve kararlarını takip eden analistlere göre banka oldukça anlaşılabilir politika değişiklikleri ile kripto paralara her geçen gün daha çok yaklaşıyor.

Bitcoin Kaç TL, Bitcoin Kaç Dolar, Bitcoin Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Bitcoin Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bitcoin’le ilgili bu paylaşımı aşağıda yer alan butonlardan paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here