ASX, Blockchain Mutabakat Sistemi Lansmanını 2023’e Erteledi

0
244

Avusturalya Menkul Kıymetler Borsası için Blockchain Mutabakat Sistemi Lansmanı’nın Nisan 2023’e kadar ertelenmesine karar verildi.

Avusturya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), Chess’in takas, mutabakat ve kayıt sisteminin yerini alması amaçlanan bir blok zinciri ödeme sistemi başlatılacağını duyurmuştu. Fakat en güncel açıklamalara göre geleneksel kayıt sisteminin yerini alması planlanan bu yeni nesil algoritmanın başlatılması engellendi. Erteleme, önceden teklif edilen gecikmenin üzerine eklendi. Önceden belirlenen tarih 2020 Nisan ayı iken, şu an en güncel tarih 2023 Nisan’ı işaret ediyor.

Bu yılın Haziran ayında, Avusturalya Menkul Kıymetler Borsası, devam eden COVID-19 salgınının işlem hacimlerinde bir artış yarattığı açıklamasında bulundu. Bu hacim artışı sonucunda ise Chess, borsa taleplerini ölçeklendirmek için farklı bir yaklaşım benimsemek zorunda kaldı. Bu yaklaşım çerçevesinde, Chess’in, proje kapsamına katkıda bulunması ve teslimat süreci için zaman çizelgesini genişletmesi gerekecek.

Chess Sistemi, Takas Odası Elektronik Alt Kayıt Sistemi adı verilen, İngilizce’de de Clearing House Electronic Subregister System olarak ifade edilen bir algoritmaya referans veriyor. Bu algoritma, hisselerdeki işlemlerin takas edilmesini ya da kapatılmasını kolaylaştıran, borsaya listelenmiş şirketlerdeki hisseler için elektronik bir alt sicil sağlayan bir sistem.

Geçtiğimiz günlerde bu sistemle ilki ASX CEO’su Dominic Stevens şöyle konuştu: ‘’COVID-19’un ASX de dahil olmak üzere tüm sektörü hızlı bir şekilde etkilemeye devam ettiğini söyleyebilirim. Bu da paydaşlarımızın CHESS sisteminden talep ettiği şeyleri değiştirdi.’’

Chess Hamle Yaptı

Stevens, yaptığı son açıklamada şöyle dedi:

‘’Şu anda geliştirilmekte olan Chess sisteminin işlevsel kapsamı, kapasitesi, ölçeklendirilebilirliği ve test edilebilirliği diğerlerinden çok daha fazla.’’ Bu sözlerine ise şu şekilde devam etti:

‘’Chess’in, ASX ve endüstrinin artan gereksinimlerinin tamamını yakaladığını ve bunları karşılama sürecindeki riskleri azaltarak daha güvenli bir ortam yarattığını söylemek mümkün’’.

Ayrıca, sağlanan bu ek geliştirme süresi sayesinde, Chess, ASX’in düzenleyici gereksinimlerini de çok daha güçlü şekilde karşılayacak gibi görünüyor.

Chess Cash Kaç TL, Chess Kaç Dolar, Chess Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Chess Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here