Batı Afrika’ya Yararlı Olabilecek Blockchain Projesi Şeffaflık Engeliyle Karşı Karşıya

0
238

Batı Afrika’da blockchain tabanlı bir proje hava durumu verilerini düzenli olarak toplamayı hedefliyor. Acaba bölge ülkeleri veri paylaşımına, daha teknik bir deyimle açık kaynağa açık mı? Ya da hazır mı?

Batı Afrika 381 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor. Maalesef, burası uzmanlara göre iklim değişikliğinin yakın gelecekte derinden hissedileceği bir yer. İklim değişikliğinin bölgede tahıl mahsulleri ve dolayısıyla yiyecek üretimini derinden etkileyeceği ayrıca bölgeye özgü yabani hayata ciddi zarar vereceği aşikâr.

Belki şaşırtıcı gelecek ancak aynı zamanda Batı Afrika, blockchain teknolojisi için cazibe noktası olmaya başladı. Bunda bölge ülkelerinin kripto paralar ve dijitalleşmeye olan ilgisinin etkisi büyük. 2019’da Google Trends verilerine göre, Bitcoin aramalarında Nijerya dünyada birinci sırada yer aldı. Bu doğrudan fin-tech girişimlerinin ülkede olan yaygın kabulü ve kullanımıyla alakalı.

Hava Durumu Verilerini Toplamaya Dayalı Bir Blockchain Projesi:

Afrika’nın yeni teknolojilerde, özellikle, kripto paralarda gösterdiği yaygın kabul nedeniyle bölge, blockchain tabanlı teknolojik çözümlerin uygulanması için biçilmiş kaftan. Afrika özelinde konuşacak olursak iklim değişikliğine yönelik girişimler doğal olarak daha uygun.

Bu değişikliği gerçekleştirme hayaliyle yola çıkan firmalardan biri Telokanda. Bu firma eski bir Boeing ve NASA çalışanı tarafından kurulmuş. Firmanın odak noktası blockchain tabanlı açık kaynak iklim teknolojileri. Telokanda’nın iş ortaklarından biri de bir blockchain platformu olan Telos. Görünüşe göre Telos’un bu iş birliğindeki rolü Telokanda’nın hava durumu balonlarındaki verilerini oldukça hızlı bir sürede ilgili cihazlara ulaştırmak.

afrikada yeni kripto para projesi şeffaflık problemi

Her ne kadar kurucuların amaçları iklim ve bölge için oldukça yararlı olsa da yasal engellerle karşı karşıya oldukları söylenebilir. Birleşmiş Milletler’in Afrika’daki hava durumu verilerinin şeffaflığı üzerine 2018’de yayınladığı bir rapor şirket için can sıkıcı. Bu rapordan yapılan çıkarıma göre, Afrika’daki pek çok devletin hukuk sistemleri bu verileri milli güvenlik meselesi olarak görmekte. Buradan yola çıkılarak iddia edilebilir ki Afrika kripto paraları konukseverlikle karşılarken aynı tutumu veri şeffaflığı gerektiren blockchain projeleri için sergilemiyor. Bu duruma rağmen şirket yönetimi umutlu ve 7 prototipi Nijerya ve Kuzey Afrika’da etkinleştirdiler bile.

Haberimizi hemen arkadaşlarınızla paylaşmak için aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here