Binance hesap nasıl açılır?

0
7632

Kirpto Dede ekibi olarak bu yazımızda, Binance hesap nasıl açılır diye merak edenler için detaylı bir içerik sunuyoruz. Adım adım ilerleyerek Binance kayıt işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu yazı içerisinde Binance üzerinden yapabileceğiniz diğer işlemlerden de bahsediyoruz. Öncelikle bu linkten hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir.

binance hesap nasıl açılır

Binance nasıl kullanılır?

Binance hesap nasıl açılır öğrendikten sonra hesabınızı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Site üzerinden Bitcoin alım satımı, kripto para borsalarında işlem yapma, belirli süreli yatırımlar yapma ve kripto paralarınızı sitede yer alan hesapları cüzdan olarak kullanarak saklama gibi işlemler yapmak mümkündür.

Sitede yatırımlarınızı değerlendirebileceğiniz borsa kısmının görüntüsü aşağıdaki gibidir. Buradan istediğiniz bütün kripto para birimlerini takip edebilirsiniz. Alım ve satımı aynı ekrandan, grafikleri de takip ederken yapabiliyorsunuz.İster kendi belirlediğiniz hedef seviyeleri yazarak alım yaparsınız isterseniz de piyasa kısmına tıklayarak piyasanın o anki durumu üzerinden alım yaparsınız. Kendi seçimlerinize bağlı olarak borsayı kullanıyorsunuz. Stop-limit kısmından ise, borsaların olmazsa olmazı beklenmedik ani hareketlere karşı koruma kalkanı olarak elinizdeki varlıkları korumak için limitler belirleyebilirsiniz.

Binance Academy sayfasına giriş yaptığınızda ise Blok zincir dünyasının en güncel ve detaylı dokümanlarının yer aldığı bir cennete ulaşmış olacaksınız. Burada yer alan sayfalarda blok zincir, kripto para, ekonomi, borsa ve güvenlik konularında ayrıntılı yazılara ve eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

binance

İlgili sayfanın orta kısımlarında yer alan Kripto terimleri bağlantısına tıklayarak, 267 kripto terim için açıklamalara ulaşmak mümkündür. Yine aynı kısımlarda yer alan Quiz bağlantısına giderek kripto dünyası konusundaki bilgilerinizi ölçebileceğiniz quizlere ulaşabilirsiniz. Quiz bağlantısının hemen altında yer alan “Bitcoin Halving Timer” ile de Bitcoin’in ne zaman yarılanacağının tahmin edildiği sayfaya ulaşabilirsiniz.

Binance ana menüsündeki Finans bölümü altında yer alan Birikim bağlantısı ile ulaşabileceğiniz birikim sayfasında ise “Lending” işlemleri yapmanız mümkündür. Aynı menüden ulaşılan “Stake etme (staking)” sayfasında ise belirli sürelerde ve miktarlarda fon yatırarak gelir elde edilmesi mümkündür. Finans altında yer alan “Binance Pool” üzerinden madencilik ile gelir elde etme planlarınız var ise bunları gerçekleştirebileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.

Binance nasıl para yatırılır?

Binance üzerinden işlem yapmak için Binance nasıl para yatırılır konusunu netleştirmeniz gerekir. Sırası ile bu işlemi nasıl yapacağınızı paylaşıyoruz.

Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan profil simgesinin üzerine gelerek açılan menüden mail adresine tıklayınız.

binance menü

Profilin ana sayfasında ok ile işaretlediğimiz Yatırma butonuna tıklayınız.

binance para yatırma

Açılan sayfada “İtibari Para” kısmına giriş yapınız. Burada açılır menüden para birimi seçiminizi ödeme yapmak istediğiniz para birimi olarak seçiniz. Türk Lirası olarak seçtiğiniz takdirde karşınıza iki farklı ödeme yapma seçeneği çıkmaktadır. Bunlardan birincisi Papara üzerinden para yatırma seçeneğidir. Bunun için Papara üzerinden açılmış aktif bir hesabınız olması gerekmektedir.

Hesabınıza aktarmak istediğiniz tutarı sağdaki kısma yazarak hemen altında yer alan kısma TC kimlik numaranızı yazıyorsunuz. Unutmayınız, Papara hesabınızdaki ve sizin buraya yazdığınız TC kimlik numaraları birbirini tutmalıdır. Bu bir güvenlik protokolü olarak kullanılmaktadır. Bilgileri girdikten sonra devam et butonuna tıklayınız.

Karşınıza Papara ödeme onay sayfası çıkacaktır. Sizden giriş yapmanız ve işleme onay vermeniz istenecektir. Öncelikle e-posta ya da cep telefonu bilgilerinizi, sonrasında da şifrenizi girerek girişinizi onaylayabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz Google ya da Facebook bağlantıları ile açılmış ise, girişlerinizi onlar üzerinden de yapabilirsiniz.

papara

Karşınıza gelen SMS onayı sayfasında ise, cep telefonunuza Papara tarafından güvenlik amacı ile iletilen kodun girişini yapıyorsunuz.

papara sms onay kodu

Ödemeniz, bütün bu işlemlerin ardından hesabınıza başarılı bir şekilde eklenecektir.

İkinci seçenek olarak sunulan Advcash Cüzdanı ile para yatırma işlemleri de aynı Papara’da olduğu gibi ilerlemektedir. Bu yöntem ile ödeme yapabilmek için Advcash üzerinden, kimliğinizi onaylamanızı, geçerli bir telefon ve adres bilgisi paylaşmanızı talep ediyorlar. Bu bilgileri sağladığınız takdirde ilgili ödeme Binance hesabınıza aktarılmaktadır.

advcash

Binance hesabınıza direkt olarak para yatırmak yerine, kredi kartı ya da banka kartınız üzerinden ödeme yaparak istediğiniz kripto para birimlerini satın alabilirsiniz. Bunun için sitenin üst menüsünden “Kripto Al” kısmına girebilirsiniz. Sistem sizi yönlendirecek ve hangi bilgilerinizi paylaşmanız gerektiğini size bildirecektir.

Binance nasıl üye olunur?

Binance sitesine giriş yaptığınızda karşınıza çıkan ilk ekranda mail adresi girebileceğiniz bir kısım göreceksiniz. Bu kısma mailinizi yazarak “Kayıt ol” butonuna tıklayınız.

binance anasayfa

Açılan adreste karşınıza iki seçeneğin sunulduğu bir hesap oluşturma sayfası gelecek. Bunlardan birincisi E-posta ile kayıt imkanı sunan kısımdır. Geçerli ve güncel bir e-mail adresinizi bu kısma girerek ilerleyebilirsiniz.

binance hesap oluştur

Kaydınızı cep telefonunuz ile yapmak isterseniz onun için ikinci bölüme geçiş yapmanız gerekmektedir. Mobil sekmesi altından ulaşabileceğiniz ikinci kısımda, telefon numarasının önce ülke kodu kısmını “+90” (Türkiye) olarak seçiniz. Diğer kısma ise standart olarak 5 ile başlayan cep telefonu numaranızı giriniz.

binance cep telefonuyla hesap oluştur

Hesap oluştururken şifre kısmında dikkat etmeniz gerekiyor. Olabildiğince güçlü bir şifre seçmeye özen göstermelisiniz. Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda, en az 1 adet büyük harf ve en az 1 sayı içermelidir. Sistem bu gerekliliği sağlamadığınız takdirde sizi uyaracak ve kaydınızı yapmayacaktır.

Bilgileri girdikten sonra (var ise) size referans bilgisini vermiş olan kişinin kullanıcı bilgilerini “Referans Kimliği” kısmına ekleyebilirsiniz. Son olarak da hizmet koşullarını ve sözleşmeyi okuyarak onayladığınızı belirtecek şekilde ilgili kutucuğun seçili olduğundan emin olunuz. Hesap oluştur butonuna tıkladığınızda işlemlerinizin bu kısmı tamamlanmış olur.

binance şifre

Hesabınızı oluşturmak için son aşamada sizden güvenliğiniz adına bir kod talep ediyor sistem. Eğer mail ile kayıt olduysanız ilgili kod mail adresinize, cep telefonu ile kayıt olduysanız da bu kod cep telefonunuza gönderilir. 6 haneli kodu girdikten sonra sistem sizi otomatik olarak son sayfaya yönlendirir.

binance hesap doğrulama

Binance kaydının tamamlandığını gördüğünüz son sayfa sizi hoş geldiniz diyerek karşılar. Buradan sonra, hesabınız ile hangi işlemleri yapmak istiyorsanız o kısma geçebilirsiniz.

binance fon yatırma

Binance stop limit nasıl kullanılır?

Stop limit (stop-loss), yazımızın üst kısımlarında da belirttiğimiz gibi borsalarda işlem yapanlar için önemli bir özelliktir. Sürekli alım-satım yapmayan, ama takip etmediği zamanlarda ani yaşanan durumlarda zarar etmek istemeyenler için gerekli bir özelliktir.

binance stop limit

Üstteki ekran görüntüsünde klasik bir stop-limit nasıl olur görebilirsiniz. Burada yer alan stop, vereceğiniz al ya da sat emrinin aktif duruma geçeceği değeri ifade etmektedir. Limit ise stop emrinin çalıştığında hangi değerden alış ya da satış yapılacağıdır. Miktar kısmına ise ne kadar alış ya da satış yapmak istiyorsanız onu girmeniz gerekiyor.

Bu konu genelde, ilk okunduğunda iyi anlaşılmıyor. Bu sebeple küçük bir örnek verelim. Diyelim ki ETH üstteki resimde olduğu gibi 365,15 USDT değerinde. Biz de ETH’yi 320’den almış olalım. Burada stop değerini 350, limit değerini de 345 olarak satış emri verdiğimizde bu emir hemen aktif olmaz. Bu sadece stop-limit bilgisidir. ETH değeri 350 USDT’ye geldiğinde ve düşmeye devam ederken tam o anda bizim satış emri aktif olur. 345 USDT’ye geldiğinde ise elimizdeki ETH’nin belirttiğimiz miktarını otomatik satış emrine ekler ve satılmasını sağlar. Fiyat düşmeye devam etse bile siz elinizdeki ETH’yi birim başına 25 USDT karlılık ile satmış olacaksınız.

Eğer alım yapmak istiyorsanız yine aynı şekilde stop limit kullanabilirsiniz. BTC’nin değeri 4500 USDT ve düşüyor ama diyelim ki siz bu seviyelere geri geleceğini hatta daha da yükseleceğini tahmin ediyorsunuz. Ancak zamanınız olmayacak ve alım için fırsatı kaçırabilirsiniz. Bu yüzden de stop değerini 4500’e, limiti de 4550’ye ayarlayabilir ve stop limitin sizin yerinize çalışmasını sağlayabilirsiniz.. Düşüş bitip de yükselme başladığında, sizin belirttiğiniz 4550 USDT değerinden alım yapılacaktır.

Binance fee ne kadar?

Binance borsaları üzerinden işlem yapıldığında, diğer birçok borsada olduğu gibi bir komisyon alımı olmaktadır. Binance fee ne kadar diye kontrol edebilmek için, https://www.binance.com/tr/fee/schedule adresinden komisyon oranları sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfadan komisyon seviyelerine ulaşabilirsiniz.

binance fee

Binance üzerinde yaptığınız işlemlerin 30 günlük kümülatif bir kaydı tutulur ve bunun üzerinden komisyon hesaplaması yapılır. Maker (piyasa yapıcı) ve Taker (piyasa alıcı) olarak ayrılan iki farklı durum için komisyon oranları da aylık işlem limitleri değiştikçe, farklılık göstermektedir. İlk üyeler için standart olarak belirlenmiş komisyon oranı yüzde 0,1’dir. Eğer aylık işlem toplamınız 50 BTC’yi geçerse, piyasa yapıcı olarak yaptığınız işlemlerde yüzde 0,09 oranında bir komisyon alınır. Piyasa alıcı kısmında düşüş olması için aylık seviyenin  4500 BTC’yi geçmesi gerekmektedir.

Binance’nin sunduğu en büyük avantajlardan birisi ise komisyonu BTC olarak değil de BNB olarak ödemeyi seçerseniz daha düşük seviyelerde komisyon ödemeniz mümkündür. Komisyon oranlarının yer aldığı sayfada görebileceğiniz üzere %25 indirimden bahseden bir kısım bulunmaktadır. Bu kısım otomatik olarak seçili durumdadır.

binance komisyon çizelgesi

BNB olarak komisyon ödemesi yaptığınızda aylık kümülatif olarak 50 BNB altındaki bütün işlemlerde % 0,075 gibi bir komisyon ödemesi yaparsınız. Aylık işlem seviyesi arttıkça bu oranı Maker için %0,015 ve Taker için %0,03 gibi oranlara düşürmek mümkündür.

Binance ne kadar güvenli?

Bütün borsalar arasında güvenlik konusunda en iyilerden birisi olan Binance borsası, güvenlidir. Kendi şirketleri dahilinde yer alan güvenlik uzmanları sayesinde sitelerinin bug free olması konusunda ciddi çalışmalar yürütmektedirler. Bunun yanı sıra kayıt olurken anlaşmada da belirttikleri üzere kendi borsaları kaynaklı olarak herhangi bir zarar yaşanır ise bunları karşılama gibi bir tutumları vardır. Ancak burada en önemli detay, borsanın ne kadar güvenli olduğunun yanında sizlerin de hesaplarınızın güvenliğini sağlıyor olmanızdır. Bitcoin siteleri içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

Hesabın güvenliği her ne kadar sitenin kontrolünde gibi görünse de şifre, mail adresiniz ve diğer güvenlik detaylarınızın sadece sizin tarafınızdan biliniyor olması gerekmektedir.

Başka kişilerin eline geçmemesi için kişisel olarak sizlerin de alması gereken önlemler bulunmaktadır. Kısaca bunlardan bahsetmemiz gerekirse;

  • Hesabınızın şifresinin oldukça güçlü olmasını sağlamalısınız. Kayıt sırasında en az 8 karakterli bir şifre isteyen sistem sizi bu konuda kısıtlamıyor. İstediğiniz kadar zor, uzun ve birçok karakteri içeren bir şifre belirleyebilirsiniz. Ancak tabii ki unutma ihtimaline karşı bu şifrenizi güvenli bir yerde saklamalısınız.
  • Binance güvenlik kısmından ulaşabileceğiniz 2FA onayınızı kesinlikle yapınız. İlgili güvenlik sayfasında görebileceğiniz üzere Google Doğrulama ile girişinizi güven altına alabilirsiniz.
  • Hesabınıza güncel bir cep telefonu ekleyerek SMS doğrulaması özelliğini açınız.
  • E-posta adresinizi ve bu adresinize ait bilgilerinizi tanımadığınız kişilerle kesinlikle paylaşmayınız. Ortak internet kullanılan alanlarda hesaplarınıza giriş yapmayınız. Eğer giriş yapmak için VPN gibi araçlar kullanacaksanız, bu durumdan vazgeçmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü ortak kullanım alanları gibi VPN araçları da ciddi güvenlik zaafiyetleri ortaya çıkarabilir.
  • Şifrelerinizin telefon ya da bilgisayar tarayıcılarının şifre kayıt kısmında tutulmasını engellemeniz olası bir sorunla karşılaşmamanız için önemli bir detaydır.
  • Binance üzerinde giriş ve işlem yapmadan önce doğru sitede olduğunuzdan emin olun. Sitenin adresinin binance.com ve SSL sertifikasının doğru olduğundan emin olmadan kesinlikle işlem yapmayınız. Özellikle, farklı sitelerden bağlantı sağlanmış ise ya da mail üzerinden bir linke tıklayarak yönlendiriliyorsanız  kesinlikle dikkatli olmalısınız.

Binance hesap nasıl açılır içeriğimizin sonuna geldik. Alt coinleri incelemek için koinler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here