Bitcoin nedir nasıl alınır?

0
569

Bitcoin nedir nasıl alınır konulu bu yazımızda sizlere Bitcoin hakkında bilmeniz gereken her şeyi detaylı olarak Kripto Dede farkıyla anlatacağız. Bu sayede Bitcoin üzerine yatırım yapmak için daha fazla sebebiniz olacaktır. Ancak unutmamanız gereken nokta, Bitcoin için işlem yapmadan önce kendinize bir Binance hesabı açmanızdır. Buraya tıklayarak Binance hesabınızı hızlıca açabilirsiniz.

BTC/TRY Güncel Fiyatı

Güncel detaylı fiyat bilgileri için BTC logosuna tıklayabilirsiniz.

BTC/TRY Fiyat Grafiği

Yukarıda BTC/TRY fiyat grafiğini görmektesiniz. Grafiğin sağ üstünden zaman aralığını değiştirebilirsiniz.

bitcoin nedir

Bitcoin nedir?

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan bir teknik doküman ile ortaya çıkan Bitcoin, açık kaynaklı bir yazılıma ve merkezi olmayan bir otoriteye sahip, dijital para birimidir. Bu dijital para birimi konusu yıllar önce birçok defa ortaya atılmış olmasına rağmen, o yıllarda yaşanan değişimler ve özellikle de 2007-2008 yıllarında Amerika’da ortaya çıkan Mortgage krizi sebebiyle çok hızlı bir şekilde gündeme gelmiştir.

Bitcoin’de yapılan işlemler blok zincir adı verilen bir sistem üzerinde gerçekleştirilir. Blok zincirde yer alan her bir blok, kendinden önceki bloğa dair hash bilgilerini (bir tür şifre) ve bu iki blok arasında gerçekleşen işlemlerin hepsinin bilgisini taşır. Bu bilgilerin hepsi tekrardan bir hash kodu olarak şifrelenir ve sonraki bloğa aktarılır. Her blok için bu durum tekrar ettirilir. Bu sebeple de Bitcoin ekosisteminde yapılan herhangi bir işlem geri alınamaz şekilde ilerler.

Ortalama 10 dakikada bir Bitcoin bloğu ortaya çıkmakta ve ödül olarak belirlenen Bitcoinler ilgili kazım işlemlerini başarıyla yapan kişilere hediye edilmektedir. Bu sayede sirkülasyona giren Bitcoin miktarı artmaya devam etmektedir. Yıllar içerisinde üretilecek olan bitcoin sayısı 21 milyon olarak belirlenmiştir. Yani, Bitcoin’in arzı bir gün bitecek şekilde tasarlanmıştır.

Bitcoin üzerinde işlemler Satoshi üzerinden yapılır ve toplam değerler bu sayede hesaplanır. Satoshi, Bitcoin’in en küçük birimi olup bir Bitcoin içerisinde yüz milyon Satoshi bulunur. Çok küçük seviyelerdeki hesaplamaların yapılması da bu sayede daha kolay olmaktadır.

1 Satoshi = 0.00000001 BTC

Merkezi olmayan, dışarıdan etkilenmeyen ve kontrol edilemeyen bir yapıda olması sebebiyle yıllar içerisinde yükselişini devam ettiren Bitcoin, kendisi gibi birçok kripto para birimine ve blok zincir ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin alabilmek için bir Bitcoin cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. Bunu da Binance.Com sitesinden hesap açarak sağlayabilirsiniz. Cüzdan için kaydınızı yaptıktan sonra, en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olan Papara üzerinden Bitcoin alma işlemi yapabilirsiniz. Yine hesabınıza, banka kartınızdan ya da kredi kartınızdan ödeme yaparak Bitcoin satın alma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Papara ile Bitcoin nasıl alınır?

Papara ile Bitcoin satın almak için ilk olarak Binance ana menüsünden TRY Yatırım kısmına tıklayınız.

bitcoin nasıl alınır

Alım yapmak istediğiniz Bitcoin karşılığı olan TL’yi ya da hesabınıza yatırmak istediğiniz miktar olan TL’yi “Tutar Girin” kısmına yazınız. Daha sonra alt kısımdaki T.C. Kimlik Numarası kısmına da bu bilginizi ekleyiniz. Sistem bu bilgiyi Papara’daki T.C. Kimlik bilgileriniz ile karşılaştırıyor. Bir sorun yaşanmaması adına bu bilginin doğru olması gerekiyor.

bitcoin para yatırma

Ödemeyi yapmanız için Papara’ya yönlendirileceksiniz. Bu durumda sağ üstte ne kadar ödeme yapacağınızı tekrar görebilirsiniz. Hemen giriş bilgilerinizi onaylayarak sisteme giriş yapınız.

papara

Giriş yapınca SMS ile size gelen doğrulama kodunu 2 dakika içerisinde belirtilen kısma giriniz. Son onayınızı da verdikten sonra Binance hesabınıza ilgili miktarda Türk lirasının girdisinin yapıldığını göreceksiniz.

papara giriş

Papara ödemesini tamamlayana kadar ödemenin “processing” olarak ödeme sayfasının hemen altında görüneceğini unutmayınız. Ödeme tamamlandıktan sonra burada da göreceksiniz.

papara para yatırma

Bitcoin’i bu yüklediğiniz nakit bakiye üzerinden alabilmek için üst menüden “Nakit Bakiye” kısmına giriş yapınız.

binance nakit bakiye

Açılan sayfada ne kadar Bitcoin almak istiyorsanız o miktarın girişini yapınız. Daha sonra açılan onay sayfasından da onay veriniz. Sonunda da hesabınızda Bitcoin’i görebilirsiniz.

kripto para satın al

Kredi kartı ile Bitcoin nasıl alınır?

Binance anasayfasına girdiğinizde Sol üstteki “Kripto Al” kısmından açılan menüde Kredi/Banka Kartı kısmına tıklayınız.

kredi kartı ile bitcoin

Kripto para satın alma sayfasında Türk lirası ve BTC’nin seçili olduğundan emin olunuz. Almak istediğiniz miktarı girerek Al BTC tuşuna tıklayınız.

kredi kartı ile kripto satın al

Kredi ya da banka kartı bilgilerinin istendiği kısma geldiğinizde bu bilgilerinizi ve son olarak da fatura adres bilgilerinizi giriniz. Ardından “Hemen öde” kısmına tıklayınız.

kredi kartı ile bitcoin satın alma formu

Resimde de göreceğiniz üzere onaylama kısmı karşınıza çıkacaktır. Onayınızı verdikten sonra hangi türde ekstra onay talebiniz var ise (SMS gibi) o şekilde size bir onay bilgisi daha gelecek. Son onayı da verdikten sonra işleminiz tamamlanacaktır.

bitcoin onay formu

İşlemleriniz tamamlandıktan sonra başarılı bir satın alma olduğuna dair aşağıda gördüğünüz ekran ile karşılaşacaksınız.

bitcoin bakiye

Hesabınıza geçen BTCleri istediğiniz şekilde kripto para borsasında kullanabilirsiniz.

Bitcoin avantajları nelerdir?

Bitcoin’de gizlilik ön plandadır. Bankaların aksine Bitcoin’de parayı gönderen ile alanın sadece cüzdan adresleri bilinmekte olup diğer kişisel bilgilerine ulaşmak mümkün değildir. Bu özelliği ile takip edilemez bir yapıda olan Bitcoin, özellikle gizliliği ön planda tutan kişiler için ciddi derecede öneme sahip bir ödeme aracı olmuştur.

Ödemeler için göndericiden kesilen transfer ücretleri çok düşüktür. Hatta yapılan ödemelerin miktarı çok yüksek olsa da onların yanında gerçekten komik görünecek kadar düşük seviyede transfer ücretleri alınmaktadır. Transfer ücretinin artışı sadece, ödemenin ne kadar hızlı gerçekleşmesini istediğiniz ile ilgilidir. Çok hızlı gerçekleşmesini istediğiniz transferler için biraz daha fazla ücret ödemeniz gerekir.

Bitcoin, özgürlük sunar ve sınırı yoktur. Dünya üzerinde mesafeler fark etmeksizin herhangi iki nokta arasında ödeme gerçekleştirmek mümkündür. Bankalardaki gibi ödemelerde uzun süreli beklemeler ya da hesapların bloke edilmesi gibi durumlar burada söz konusu değildir. Banka tatilde diye ödeme alamama ya da ödeme limitine takılma gibi durumlarla da karşılaşılmaz.

Bitcoin’de gerçekleştirilen işlemler hızlıdır. Ortalama 10 dakika içerisinde bir blok onaylandığı için ödemeler de bu sürelerde onaylanmaktadır. Eğer karşı taraf hiçbir onay olmadan kendini riske atıp ödemeyi kabul ederse, çok daha hızlı bir işlem gerçekleşebilir. Ancak bu durum pek tercih edilmez.

Bitcoin’in hiçbir yere bağlı olmaması sebebiyle, hükümetlerin paralar üzerinde herhangi bir hakkı da yoktur. Hükümetlerin yapabileceği en büyük şey, kendi ülkelerinde Bitcoin kullanımını engellemek olabilir. Böyle olunca da halihazırda işlem yapılabilen başka ülkelerde paranız yine değerinde kullanılabilmektedir. Yani devletlerin herhangi bir etkisi ile Bitcoin’in değerinin değişmesi, el konulması ve işlemlerin takip edilmesi gibi bir şey pek mümkün değildir. Bütün bunların yapılabilmesi için Bitcoin bulunan cüzdanların kontrollerinin hepsinin ele geçirilmesi gerekir ki bilindiği üzere böyle bir şeyi yapmak mümkün değildir.

Bitcoin dezavantajları nelerdir?

Bitcoin her ne kadar dünyada en çok konuşulan kripto para birimi olsa da kredi kartları gibi neredeyse her yerde kabul edilen bir ödeme yöntemi değildir. Önümüzdeki yıllarda bu durumun değişeceği öngörülse de elinizdeki Bitcoinler ile marketten ya da bir mağazadan alışveriş yapmanız çoğu yerde mümkün değildir. Her ne kadar Bitcoin kabul eden mağazaların yavaş yavaş dünyaya yayıldığı bilinse de en çok Bitcoin kullanılan yerler e-ticaret ortamlarıdır.

Bitcoin ile ilgili yazılımlar geliştirilmeye devam ettiği için hiçbirinin son sürümü aktif demek mümkün değildir. Güncellemeler ile Bitcoin ekosisteminin daha güvenilir ve problemiz çözümler sunması için çalışmalar devam etmektedir. Bu sebeple de kimi yerlerde yapılan işlemler konusunda garanti verilmemektedir.

Bitcoin fiyatlarında ani yükseliş ve düşüşler yaşanabilmektedir. Bu durum da piyasa spekülatörlerinin olaylara dahil olarak Bitcoin fiyatlarını etkilemesine ortam hazırlar. Ancak, yıllardır Bitcoin piyasasında bulunan ciddi yatırımcıların mantıklı davranışları sayesinde bu tarz olayların minimumda tutulması sağlanır.

Bitcoin, eskiden para aklama ve karaborsa alanlarında tercih edildiği için bu konudaki kötü ünü her yere yayılmıştır. Bitcoin alan ve gönderenlerin kimliklerinin belirlenememesi sebebiyle bu tarz kullanımlar oluyordu. Her ne kadar günümüzde bu tarz kullanımların olmadığı ya da en aza indirildiği söylense de yine de bu tarz kullanımlar olduğu bilinmektedir. Bu da Bitcoin’e genel olarak bakışın, tamamen pozitif olmasını engelleyen sebeplerdendir.

Bitcoin güvenilir mi?

Bir üstte bahsi geçen kara para aklama ve karaborsa faaliyetleri gibi kötü amaçlı kullanımlar Bitcoin’e uzun bir süre boyunca farklı bakılmasına sebep oldu. Hala da böyle şeylere inanan ve Bitcoin’in kötü emeller için kullanıldığını düşünenler bulunmaktadır. Her ne kadar hakkında böyle kötü söylemler olsa da Bitcoin bildiğiniz finansal araçlar arasında en güvenilir sisteme sahip olanlardan birisidir. Özellikle uluslararası ödeme konusunda kolaylık sunması ve bunu hızlı ve ucuz bir şekilde gerçekleştirmesi onu bir adım daha öne çıkarmaktadır.

Fiyatların sürekli değişimi, kripto paraların güvenliğinin sağlanamaması, siber güvenlik olayları ve 3. parti yazılımlar ile Bitcoinlerin kullanılması gibi konularda yaşanabilecek olası problemler Bitcoin sistemine olan güveni zedeleyebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, gerçek hayatta kullanılan para birimleri ve ekonomik sistemler de saldırılara açık bir yapıdadır. Birçok ülkenin ve hatta genel olarak dünyanın ekonomik krizlerle sürekli karşılaşıyor olması da bu durumu doğrular niteliktedir.

Bütün bu negatif görünen durumların yanında, Bitcoin’in sunduğu olanaklar ve gelişmeye açık yapısı yeterli güveni sağlamaktadır. Ayrıca kendi paranızın yer aldığı cüzdanların güvenliğini doğru aksiyonları alarak sizler sağladığınız ve öngörülü olduğunuz sürece, güven konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı da bilmelisiniz. Dünya genelinde para birimlerinin ve ülke ekonomilerinin son durumları da dikkate alındığında, birçok insanın Bitcoin’i bir kurtarma gemisi olarak gördüğü gerçeği sizlere daha mantıklı gelecektir.

Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin üretimi İngilizce’de mining olarak adlandırılan, bir madencilik/kazım işlemi sonrasında sağlanır. Bu işlemi yapanlara Bitcoin madencisi adı verilir. Madencilik işlemi kısaca bir problem çözme işidir. Bu problem ise Bitcoin bloklarının bilgilerinin yer aldığı hash değerlerini tahmin etmeye dayanır.

Bitcoin Madenciliğinde asıl amaç doğrulama işlemini başarı ile yaparak, işlemlerin güvenliğini sağlamaktır. Çünkü gerçek paraları kullanırken, elinizdeki parayı iki farklı yerde aynı miktar olarak iki defa kullanmanız mümkün değildir. Çünkü o parayı bir defa kullandığınız zaman elinizde bir şey kalmaz. Ancak teknoloji işin içine girdiğinde ilgili dijital para biriminin kopyalanarak birkaç defa kullanılması durumu ortaya çıkmaktadır. İşte tam olarak bu noktada Bitcoin blok doğrulamaları öne çıkmaktadır. Bir işlemin birden fazla tekrarlanmaması ve aynı Bitcoin dijital parasının başka bir işlemde de kullanılmaması için bu işlemler gerçekleştirilir.

Hash değerlerini tahmin etmek için trilyonlarca farklı deneme yapmak gerekir. Bunu haliyle bir ya da birkaç kişinin yapması mümkün olmadığı için madenci olarak adlandırılan bilgisayar sistemleri kullanılır. Bu sistemlerde, saniyede birkaç hash işlem yapan cihazlardan birkaç terahash işlem yapabilen cihazlara kadar birçok cihaz bulunur. İşlem gücü arttıkça ilgili hash tahminini yapma şansı da o seviyede artmaktadır.

Bitcoin’de tercih edilen yöntem Proof of Work olarak adlandırılır. Bu yönteme göre sistemdeki tahmin işinde ilk başarıya ulaşan kişiler ödülü alır. Ödüller de daha önceden belirlenmiş olan miktarlardaki Bitcoin’dir. Bitcoin sayısı 21 milyon olarak sınırlandırıldığı için, madencilik işlemlerinde blok başına verilen ödül belirli sürelerde yarıya indirilmekte ve bu şekilde bütün üretim tamamlanana kadar devam edecektir. Güncel olarak verilen blok başına ödül 6,25 BTC’dir.

Bitcoin nasıl gönderilir?

Elinizde bulunan Bitcoinleri başka bir hesaba göndermek isterseniz, Binance üzerinden bunu çok hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sırası ile hangi adımları izlemeniz gerektiğini kısaca anlatalım.

Binance hesabına giriş yaptıktan sonra, giriş sayfasında sağ üstte yer alan profil simgesine tıklayınız.

bitcoin nasıl gönderilir

Açılan panel sayfasında hemen orta kısımda “Yatırma” ve “Çekme” yazan iki buton göreceksiniz. Burada para gönderimi yapacağınız için çekme butonuna tıklayınız.

bitcoin para çekme

Burada sol tarafın BTC olarak seçili olmasına ve BTC hesabınızda da gönderim için yeterli bakiye olduğundan emin olmalısınız.

bitcoin para gönderme

Sağ kısımda “Alıcının BTC Adresi” olarak belirtilen kısma, parayı göndermek istediğiniz adres bilgisini giriniz. Sonra “Ağ” kısmında hangi ağ ile iletim yapılacağı seçilir. Son olarak da “Miktar” kısmından göndermek istediğiniz tutar bilgisini giriniz.

bitcoin alıcı adresi girme

Gönder butonuna tıkladığınız takdirde işlem sıraya alınacaktır. Gerekli onaylar alındığı zaman ise ilgili ödeme gerçekleştirilecektir.

Bitcoin ne zaman çıktı?

İlk Bitcoin 3 Ocak 2009 yılında üretilmiştir. Ancak Bitcoin’in ilk ortaya çıkışı 2008 yılı içerisindedir. Satoshi Nakamoto adı ile yayınlanmış teknik bir dokümanda bahsedilen Bitcoin, ilk olarak 2008 yılı sonlarında kriptografi konusundaki bir mail listesinden duyurulmuştur.

Bitcoin hesabı nasıl açılır?

Bitcoin alımı yapabilmek ve saklamak için bir cüzdana ihtiyacınız vardır. Bunun için de Binance.Com üzerinden bir hesap açarak kendinize ait bir hesaba sahip olabilirsiniz.

Binance’e üye olmak için buraya tıklayınız. Üyeliğin nasıl açılacağı konusunda yardım almanız gerekiyor ise sizler için hazırladığımız Binance hesap nasıl açılır başlıklı, detaylı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Bitcoin hangi bankalarda var? 

Bitcoin için sık sorulan sorulardan birisi de Bitcoin hangi bankalarda vardır. Bu sorunun cevabı ülkemiz için maalesef ki olumsuzdur. Türkiye’de yer alan bankaların hepsi mevzuatlara uygun olarak ve gerekli bütün izinleri veren ve düzenlemeleri yapan BDDK’ya bağlı olarak çalışırlar. Bu sebeple de Türkiye’de henüz BTC konusunda bir düzenleme yapılmadığı için bu anlamda bankalar üzerinden işlem yapılamamaktadır.

Gerçek para birimleri gibi dijital para birimlerinin de bankalar tarafından işletilebilmesi için mevzuatlara girmesi gerekir. Bu durum da yakın bir zaman için henüz mümkün görünmemektedir. Bu sebeple de Bitcoin alım satım işlemlerini borsalar üzerinden yapmak gerekiyor. İşlem yapılan borsaların anlaşmalı olduğu bankalara ödemeler TL ya da döviz bazında alınabilir. Ancak direkt olarak BTC olarak ödeme almak mümkün değildir.

Bitcoin nasıl saklanır?

Bitcoin almaya karar vermenize rağmen bu Bitcoinler nasıl saklanır emin olamıyorsanız bu kısım tam olarak sizleri ilgilendiriyor demektir. Gerçek hayatta paralarınızı banka hesabınızda ya da cebinizde bir cüzdanda tutuyorsanız, Bitcoinleri de aynı şekilde bir cüzdanda tutmanız gerekmektedir. Kullanılabilecek cüzdan çeşitleri şu şekildedir:

  • Mobil cüzdan
  • Masaüstü cüzdan
  • Fiziksel cüzdan
  • Online cüzdan
bitcoin cüzdanları

Mobil cüzdanlar cep telefonları ya da tabletler üzerinden ulaşılabilen cüzdan çeşitleridir. Electrum, Bitcoin Wallet, ArcBit ve BTC.Com gibi birçok mobil cüzdan uygulaması ile karşılaşmanız mümkündür. Bunlar arasından seçim yaparak mobil cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu tarz bir cüzdan bizler tarafından tavsiye edilmemektedir. Çünkü telefonunuzun kaybolması ya da içindeki verilerin silinmesi durumunda bütün birikiminizi kaybetmeniz olasıdır.

Masaüstü cüzdanları, masaüstü ya da dizüstü fark etmeksizin, bilgisayarlara yüklenebilen cüzdan uygulamalarıdır. Bitcoin Core, Electrum, Bither, ArcBit ve MultiBit HD gibi uygulamalar bu tarz cüzdanlara örnek olarak gösterilebilir. Masaüstü cüzdanları bilinen en güvenli Bitcoin saklama yöntemlerinden birisidir. Bunun sebebi ise farklı kişilerin cüzdanlarınıza ulaşarak onlar üzerinden işlem yapması ancak bilgisayarınızın ele geçirilmesi ile mümkündür. Bunun önüne geçmek için yapılması gereken ise, cüzdanın yer aldığı bilgisayarda antivirüs programları kullanmaktır. Ayrıca ilgili cüzdanı düzenli olarak yedeklerseniz, ileride yaşanabilecek olası problemlerde de Bitconilerinizi korumuş olursunuz.

Fiziksel bitcoin cüzdanları iki farklı şekilde olabilir. Bunlardan bir tanesi pek sık tercih edilmeyen ama yine de yüksek miktarda Bitcoin’e sahip olan ve güvenlik konusunda çok fazla hassas olan kişilerin tercih ettiği kâğıt Bitcoin cüzdanıdır. Bu cüzdanları bitaddress.org gibi internet sitelerinde oluşturabilir ve güvenle kullanabilirsiniz. Ancak kaybolmaları ya da su gibi etkenlerle zarar görmeleri halinde Bitcoinleri koruyamayacağınızı da bilmelisiniz. İkinci tür fiziksel cüzdanlar ise Bitcoin taşımak için özel olarak üretilmiş olan donanım cüzdanlarıdır. Son yıllarda sıkça adını duyabileceğiniz Trezo ve Ledger Nano bu konudaki en iyi çözümlerdendir.

Son olarak bahsedeceğimiz Bitcoin cüzdan çeşidi online cüzdanlardır. Blockchain.Com, BTC.Com, Coinbase ve BitGo gibi online cüzdanlar en sık karşılaşacağınız markalardır. Online olarak oluşturulan bu cüzdanlara ilgili siteler ve onların uygulamaları üzerinden ulaşmanız mümkündür. Bu uygulamaların yanında bir de borsalara kaydolduğunuzda oluşturabileceğiniz cüzdanlar bulunmaktadır. Borsa cüzdanlarına örnek olarak Binance.Com verilebilir.

En iyi bitcoin siteleri sayfamızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bitcoin ilk nerede kullanıldı?

22 Mayıs 2010 tarihinde Florida’da yaşayan Laszlo Hanyecz isimli kişi, Bitcointalk forumunda kendisine 2 pizza gönderilmesi karşılığında 10.000 Bitcoin transfer edebileceğini söyler. Forumdaki bir başka kişi de bu isteği gerçekleştirir ve Bitcoinleri alır. Bu olay, Bitcoin’in gerçek hayattaki ilk kullanımı olarak bilinir. Kimilerine göre bu durum, Bitcoin’in gerçekten bir para birimi olarak ciddiye alınmasını sağlamıştır.

En son Bitcoin yarılanması ne zaman olmuştur?

Son gerçekleşen Bitcoin yarılanması 11 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşmiştir. O tarihte ortalama Bitcoin fiyatı 8.800 dolardır.

Güncel Bitcoin blok ödülü nedir?

Bitcoin’în 11 Mayıs tarihindeki son yarılanmasının ardından güncel blok ödülü 6.25 BTC olmuştur. Bir önceki blok başına ödül 12.5 BTC olarak veriliyordu.

Sonraki Bitcoin yarılanması ne zaman olacak?

Bir sonraki Bitcoin yarılanmasının 6 Mart 2024 tarihinde olması bekleniyor. Bu tarih kesin olmamakla birlikte ortalama blok üretim süresi de göz önüne alındığında bu şekilde bir süre ortaya çıkmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here