Bitcoin’in 3000$’a yakın düşüşünün 6 Olası Nedeni! Kriptodede Özel

0
304

Bitcoin dün gece 3’den sonra birkaç saat içerisinde 3000$’a yakın değer kaybetti. 17000$’ın altına kadar inen kripto para birimi, yatırımcılarını oldukça fazla üzdü. Peki Bitcoin’in 3000$ civarında değer kaybetmesine neler sebep oldu? Kripto para birimi için düşüş devam mı edecek? Tüm dünyada kripto para borsası için neler oluyor?

#1: OKex Bitcoin’e En Büyük Darbeyi Mi Vurdu?

Asya pazarının önde gelen kripto para borsası OKEX, dün gece lider kripto para biriminde yaşanan düşüşün ana sorumluları arasında gösteriliyor. Ekim ayında tutuklanmalarla gündeme gelen şirket için ortaya çıkan yeni haberler piyasayı gergin ve endişeli bir hale getirdi.

Şirket müşterilerine endişe edilecek bir şey olmadığını söylemesine rağmen Okex borsasından birçok büyük yatırımcı diğer borsalara cüzdanlarını kaydırdı ya da piyasadan çekildi. Okex borsasında yatırımcıların Bitcoin cüzdan değeri 200.000$ olarak kabul ediliyor. Bu lider kripto para biriminde sarsıntı yaratmak için oldukça yeterli bir miktar.

Çinli madencilerin son zamanlarda artan sorunları, hükümetle yaşadıkları problemlerde madencilerin ellerindeki BTC’leri satmakla sonuçlanmış olabilir. Madenciler basına verdiği demeçlerde hükümetin kartlarını dondurması sebebiyle elektrik faturalarını bile ödemekte zorlandıklarını dile getirmişti.

Okex durdukları para çekme işlemlerini tekrar başlattı. Okex içinde büyük cüzdan sahiplerinin %40’ı Binance geri kalanın bir kısmı ise başka borsalara gitmeye başladı.

#2 Coinbase CEO’su Brian Armstrong Açıklamaları Yatırımcılark Korkutttu

ABD Merkezli lider kripto para borsası Coinbase CEO’su Brian Armstrong dün gece oldukça korku verici açıklamalar yaptı. ABD Hazine Sekreterinin oldukça ilginç öneriler getirdiğini söyleyen Armstrong, yatırımcıları korkuttu.

ABD Hazine Sekreteri kripto paraları kontrol altına alacak, cüzdanların kimlikle eşleşmesi konusunda sert yönetmeliklerden bahsediyor. Kripto para ve Blockchain teknolojisinin doğasına oldukça ters olan bu durum kripto para borsasını doğrudan etkilemiş olabilir.

Kripto para birimine doğrudan müdahale anlamına gelen bu yaptırımlar ABD’den uzun süre sonra geldi.

#3 Ralli için Bir Düzeltmeye İhtiyaç Zaten Vardı

Son zamanlarda kripto para borsalarında çok sık konuşulan ”düzeltme” Bitcoin’in sürekli yukarıya çıkması nedeniyle yatırımcılar tarafından gözardı edildi. Fakat bu çıkışla ilgili bir düzeltme uzun süredir bekleniyordu. BTC’nin birkaç defa takılacağı düşünülen dirençleri kırması, yatırımcılar tarafından BTC’nin hiç sorunlarla karşılaşmadan çıkacağı şekilde algılandı. Fakat durum bu şekilde gerçekleşmedi. Dalgalı bir günün ardından Bitcoin 16400$ seviyelerine kadar düştü. Anlık olarak ise tekrar 17 bin seviyelerinde.

#4 20000$ Tüm Zamanların En Yüksek Noktası ”Her Açıdan”

20000$ Seviyesi sadece rakam olarak değil psikolojik olarakta tüm zamanların en yüksek seviyesi. BTC daha önce 10000$ dolar direncini aşarken de bu tarz iniş – çıkışları sık sık yaşamıştı. Sadece ayılar değil psikolojik sınırda BTC’nin 20000$’a ulaşmasında en büyük engel.

20000$ BTC için artık sadece bir seviye değil. Daha önce hiç gelmediği ve yıllar önce yakınken büyük hüsrana uğradığı bir nokta. Bu nedenle yatırımcılar 20000$’e doğru çıkan BTC’den erken çıkmayı tercih edebiliyorlar.

20000$ Dolar’da BTC’nin stabil birkaç hafta geçirmesi, yeni bir yükseliş hikayesinin başlamasını sağlayabilir.

#5 Yatırımcılar İçin Kar Alma Zamanı Gelmişti

Lider Kripto Para Birimi Ekim ayından itibaren değerini 2 katına katladı. 10.000$ seviyelerinden 19.500$’e kadar çıkan kripto para birimi için birçok yatırımcı uygun bir kar alma zamanı bekliyordu.

Kısa sürede yaşanan bu ilgi çekici artış, birçok BTC yatırımcısının karda olduğunu gösteriyordu. Bunlardan bir kısmı pazardan karlarını almak istediler.

Analitik şirketi Cryptoquant CEO’su Ki Young, borsalara girişin artmasıyla balinaların karını öncesinde aldığını dile getirdi. Ki Young’a göre BTC için hala satın alım yapacak birçok yatırımcı var. Piyasadan çıkanların da kısa sürede tekrar girmesi bu yüzden olası.

#6 Ayı Sinyali Pazara Korku Saldı

Bitcoin’in düşüşünün bir diğer nedeni FOMO olabilir. Fomo yatırımcıların kaçırma korkusu olarak kullandığı bir kavram. Kademeli olarak artan BTC ve ETH sonrasında tüm ülkelerde ”bitcoin satın al” aramaları fırlamıştı.

Pazarda endişeli ve yeni yatırımcı sayısının çok olması BTC için panik havasının daha çok olmasına neden oldu. 2 Sene önce diplere gelen lider kripto para birimini genelde Blockchain teknolojisine aşina, sektörü bilen kişiler yeni yatırım yapıyordu. Yeni yatırımcılar ayı sinyallerine karşı daha panik bir şekilde cevap veriyor.

Bitcoin Tekrar Artar Mı? Ralli Bitti Mi?

Bitcoin için 2 haftalık yükseliş şu an için son bulmuş gibi gözüküyor. Etkileyici bir artış gösteren kripto para birimi, ETH ile beraber tekrar yükselişe geçebilir. Bitcoin ve ETH’nin beraber hareket ettiği ralliler diğerlerine göre çok daha başarılı oluyor. Buna rağmen karlarını noel ve yeni yıl tatili öncesi almak isteyen yatırımcılarla beraber Bitcoin için bir durgunluk başlayabilir. 2020 Sonu için çok fazla beklentiyi omuzlarında taşıyan Kripto Para Birimi istenileni vermekte zorlanabilir.

Bitcoin Kaç TL, Bitcoin Kaç Dolar, Bitcoin Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Bitcoin Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bitcoin’le ilgili bu paylaşımı aşağıda yer alan butonlardan paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here