Blockchain Teknolojisi Çevrimiçi Oylamayı Güvenilir Hale Getirebilir Mi?

0
190

Blockchain çevrimiçi oylamaya geçmeyi düşünen ülkeler ve yerel bölgeler için, seçmen kayıtlarının denetim ve doğrulaması için merkeziyetsizlik sunabilir.

3 Kasım’da gerçekleşen tartışmalı Amerikan seçimleri, yeni seçim sistemlerinin tekrar gündeme gelmesine neden oldu. Başkan Trump, rakibini sahtekarlıkla suçlamış ve seçimlerde hile olduğunu dile getirmişti. Bilgi güvenliği sorumlusu Daniel Hardman, blok zinciri sisteminin yeni bir oylama sistemine yardımcı olabileceğini dile getiriyor.

Hardman, “Temel olarak, blockchain, seçmenlerin güvenilir ve güvenli bir şekilde oy kullanmaları için bir yol sağlayabilir ve daha sonra oylar verildiğinde, blockchain, bir kişinin önceki kayıtlarına dayanarak oy kullanma hakkına sahip olduğunu kanıtlamak için bir mekanizma olabilir” dedi.

Cumhuriyetçiler seçim sonuçları doğrulanmasına rağmen Biden galibiyetini kabul etmekte Kasım seçimlerinde oldukça zorlandılar.

Hardaman Bitcoin gibi halka açık blok zincirlerinde bütün işlemlerin kaydedildiğini, halkı şeffaf ve kusursuz bir seçim yapabilmesi için gerekli altyapının kurulabileceğini dile getirdi.

Model şeffaf ve değişmez görünse de, yetkililer oyların yalnızca bir kez oy kullanan vatandaşlardan gelip gelmediğini nasıl anlayacak? Hardman, “İstediğiniz şey uçtan uca doğrulama denen şeydir,” diye açıkladı. “Bir tarafta, ön tarafı kayıt kısmı” dedi ve ekledi:

”Blok zincirine bir kişi sadece bir kez kaydolabilir, birinin fiziksel seçimde günde kimliğiyle 1 oy kullanması gibi bir şey”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here