Brezilya’da Politikacılar Blockchain Teknolojisiyle Bağış Topluyor!

0
246

Brezilya’nın en büyük şehri olan Sao Paulo’da adaylar bağışları takip etmek için Blockchain tabanli bir uygulama kullanıyor.

Sunduğu teknolojiyle beraber Blockchain zincirinin geleceklerde oy kullanma işlemlerinde dahi kullanabilir bir altyapı sunuyor. Uzmanların bununla ilgili birçok teknolojisi varsayımı bulunuyor.

  • Decret Blocchain Brezilya’da 2020 Belediye seçilerinde bağışları damgalamak ve kontrol altına almak için kullanıldı.
  • Brezilya Belediye Başkanlığına aday olan 11 aday Blockchain teknolojisini kullanarak tarihte bir ilke imza attı.

Brezilya’da 11 belediye başkanı aday Decred Blockchain’i kullanarak, Voto Legal ile bir ortaklık sistemi kurdu.

Siyasi Bağışlar Blockchain Teknolojisiyle Toplandı

Belediye Başkanı Adayları kampanyalarında bağış toplamak için Voto Legal ile işbirliği yaptığı. Bağışlar Voto Legal Destekli Decerd uygulamaında Brezilya Reali ile yapıldı. Politikacıların aldıkları bağışlarda damgalama ve takibe dair tüm işleri Decred yaptı.

Crypto Briefing ile paylaşılan verilere göre Mayıs ayında Belediye Başkanı adaylarına toplam 24.139 Bin bağış yapıldı. Miktar ise 600$ civarında oldu.(3.261.597 BRL)

Voto Legal, bağış yapan kişilerin adını, bağışın miktarını ve tarihi sisteme not olarak aldı. İşlemler bu sayesinde gerçekçiliğini korudu ve adayların illegal bağışları sistem üzerinden geçirmesi engellendi.

Blockchain sistemi kullanan Voto Legal, seçim sürecinde oldukça başarılı günler geçirdi. Proje Lideri Jake Yocom Piat Crypto Briefing’de şunları söyledi:

“Decred, bireysel egemenliği savunmak için yaratıldı. Yönetişim sistemimiz, gerçekten merkezi olmayan karar vermeyi mümkün kılmak için topluluğumuzun kolektif zekası tarafından yönetiliyor, bu nedenle, teknolojimizin aynı amaca sahip bir seçimde kullanıldığını görmek ödüllendirici!

Jake Yocom Piat

Bu haber gelecekte Blockchain’in oylama sistemlerinde daha fazla kullanıldığında dönüp hatırlayacağınız bir gelişme olarak aklınızda kalabilir. Bu bilgiyi aşağıda yer alan paylaşım butonları üzerinden hemen paylaşabilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here