Çin’in Bitcoin Madencilik Karteli Amerika, Rusya ve Kanada’ya Doğru Büyüyor!

0
246

Çin dışında bulunan çok sayıda Bitcoin madencilik şirketi, iş gücünün ucuz olduğu ve büyük oranda bilgisayarın aynı anda çalıştırılabileceği alanlara doğru büyümeyi amaçlıyor. Özellikle son dönemlerde deneyimlenen kurak mevsim, kripto madencilik ile uğraşan en büyük endüstriyel şirketlerin yeni pazar alanı araştırması yapmaya başlamasına sebep oldu. Bitcoin madencilerinin gözüne kestirdiği ülkeler arasında özellikle Kuzey Amerika, Rusya ve İran var. Bugüne kadar Çin, Bitcoin madenciliği endüstrisinde dünyanın önde gelen merkezlerinden biriydi. Fakat önümüzdeki yıl itibari ile bu durum tamamen değişebilir.

Kripto para madencileri taşınıyor

Çin’in Bitcoin Madencilik Endüstrisi Parçalanıyor!

Çin’de oldukça güçlü bir şekilde örgütlenmiş olan Bitcoin madencilik karteli parçalanmaya başladı. Dünya çapında kripto para madencilik firmaları için sunulan seçenekler çeşitlendikçe ve pazar kalabalık hale geldikçe, Çin’in bu konudaki güçlü hakimiyetinin de yavaş yavaş sona ermeye başladığını görüyoruz.

Çin’deki Bitcoin madenciliği geçtiğimiz dönemlerde enerji gereksinimi konusunda ciddi sorunlarla karşılaştı. Mayıs ayından Eylül ayına kadar yağmurlu mevsimin sürdürmeyi başardığı ucuz enerji, kurak mevsimin ortaya çıkması ile birlikte sona erme tehlikesine yaklaştı. Önceden madencilik ile uğraşan firmaların tamamı daha yağışlı olan bölgelere göçmeye zorlanmıştı. Madencilerin farklı bir pazar arayışlarının o dönemde başladığını söylemek mümkün. En son yağış oranları sebebiyle Sichuan’a göçmeye zorlanan madenciler artık Çin’den vazgeçmiş gibi görünüyor.

Ucuz Enerji Bulmak Artık Daha Zor!

Ucuz enerji kaynağı bulmanın Rusya için gün geçtikçe zor hale gelmesi, madencilerin alternatif çözüm arayışlarına girmesine sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin madenciliğinin ünlü isimlerinden biri olan Thomas Heller bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle diyordu:

”Çinli madencilerin Rusya ve Kuzey Amerika ülkelerine göç planları söz konusu. Çin’de madenciliğe devam edenler de S9’ları bir süre kapatarak yağışın yüksek oranlı olduğu sezonda yeniden açmayı düşünüyorlar. Son dönemlerde Bitcoin madenciliğinin süreçten olumsuz etkilendiğini söylemek mümkün”

”Bitcoin kaç TL?”, ”Bitcoin kaç Dolar?”, ”Bitcoin güncel fiyatı nedir?” sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız buraya tıklayarak fiyat sayfasına gidebilirsiniz.

Aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak haberimizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here