Çin’in Yeni Yasa Tasarısı Dijital Yuan’ı Yasallaştıracak, Fakat Rakipler Bunun Önüne Geçmeye Çalışıyor!

0
229

Hazırlanan son yasa tasarısına göre Çin Merkez Bankası, dijital Yuan’ı yasallaştırmak istiyor. Hazırlanan yeni yasa tasarısında, banka, Yuan’a sabitlenmiş dijital para birimlerini etkisiz hale getirerek yasaklamayı önerdi.

Çin Halk Bankası (The People’s Bank of China)’nın geçtiğimiz hafta yayınladığı bildiri, vatandaştan söz konusu yasa tasarısı ile ilgili geribildirim talep ediyor. Vatandaşlar geri bildirimlerini yetkili mercilere 23 Kasım 2020 tarihine kadar sunabilecekler.

Yeni Yasa Tasarısı Ne Amaçlıyor?

Peki, Çin Halk Bankası tarafından değiştirilmek istenen yasa tam olarak neyi amaçlıyor? Çin, resmi para birimi ile dijital borsa dünyasını da kontrol altına almayı amaçlıyor.

Değiştirilmek istenen yasa, 27 Aralık 2003’te kabul edildiğinden beri uygulanmaya devam ediyordu. Söz konusu yasa ayrıca, Çin Halk Bankası’nın yetkisininin, organizasyon yapısının ya da yetki kısıtlamalarını da temel hatları ile belirliyordu.

Örneğin, yasanın üçüncü maddesinde bulunan ‘’Çin Halk Cumhuriyeti’nin yasal para biriminin Renminbi (RMB)’’ cümlesi, değiştirilmek istenen noktalardan ilkini oluşturuyor.

Üçüncü kısmın yeni taslağında madde şu şekilde değiştirilmiş: ‘’Renminbi, hem fiziksel hem de dijital formdan oluşmaktadır.’’

Bu değişiklik, Çin’in uzun süredir beklenen ve Merkez Bankası Dijital Para Birimi olarak da nitelendirilen dijital para birimi elektronik ödeme sistemi (DCEP)’ni yasallaştıracak. Bu değişiklik ise zaten Çin’den uzun zamandır bekleniyordu. Proje ile ilgili pilot çalışmalar Çin Halk Bankası tarafından çoktan tamamlanmıştı. Fakat fakat bu yasa teklifinin kabulü ile birlikte yeni sistem tam anlamıyla resmileşecek.

Çin Halk Bankası yasa tasarısı, dijital borsa içerisindeki tüm rakip para birimlerini dijital Yuan’ın değerine indirgemeyi amaçlıyor. Yasa tasarısının aynı bölümü, diğer dijital para birimlerinin kullanımı ile ilgili net yasaklamalar barındırıyor.

Rakip Dijital Para Birimleri İle İlgili Kısıtlamalar

Renminbi’nin dolaşımının yerini alabilecek herhangi bir dijital para biriminin üretilmesi ya da kullanılması, yeni yasa tasarısı tarafından yasaklanıyor.

Ayrıca, yasa taslağı şu şekilde devam ediyor:

‘’Söz konusu yasayı ihlal eden bir kişinin Çin Halk Bankası ile ilişkili bütün faaliyetleri durdurulacaktır. Ayrıca kişinin Yuan destekli olan rakip dijital para birimlerinin yapımından ve satışından elde ettiği tüm gelirlere el konulacaktır. Kişiye gelirin beş katı değerinde kişiye finansal ceza verilecektir.’’

Yapılan analizler bir noktaya parmak basıyor: Tüm bu değişiklerin temel sebebi şu olabilir: Çin Halk Bankası, dijital para birimlerinin piyasada dolaşımına izin vermesi durumunda, para arzının yönetmekte zorlanacağından endişe ediyor olabilir.  

Japon finans gazetesi Nikkei de bu konu hakkında güncel bir analiz haberi yayınladı. Bu habere göre, durum yalnızca birkaç rakip kripto para birimi ile sınırlı kalmayacak. Çin’de yaşanan bu yeni gelişmeler Facebook’un dijital para birimi Libra’nın da Çin pazarından dışlanması anlamına geliyor.

Nikkei, dijital Yuan’ın Çin Halk Bankası’nın mali gözetim kapasitesini de arttıracağını beliriyor. Açıklama şu şekilde yapıldı:

‘’Dijital Yuan yasaklanırsa, Çinli finansal düzenleyiciler yurtdışı işlemlerde daha aktif rol oynayabilecek. Bu sayede Çin’den gerçekleşen hızlı fon çıkışlarını daha kolay önleyebilecek’’

Çok kısa süre önce, Çin Halk Bankası, var olan fonlarını aklamak Tether kullanan kumar sitelerini çökertmeye karar vermişti. Oldukça geniş bir operasyon gerektiren bu süreç için ise hükümet, yerel yetkililerle iş birliği yaptığını açıklamıştı. Bu tür sitelerin büyük çoğunluğunun merkezi yurtdışında, hatta deniz aşırı ülkelerde bulunuyor. Siteler, finansal temellerini, Çin Halk Bankasının fon çıkışı konusundaki katı kontrolünü atlatmak için Tether gibi rakip dijital para birimleri üzerine kurmuştu. Önümüzdeki günlerde neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Yuan Kaç TL, Yuan Kaç Dolar, Yuan Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Yuan Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Aşağıda yer alan butonlardan bu yazıyı paylaşarak, Çin ve dijital para birimi hakkında bilgi verebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here