Coinbase Başkanı Yeni Düzenlemelerden Rahatsız

0
198

Kripto para dünyası hareketlenmeye devam ediyor. Son dönemlerde yeniden fiyat artışı rekorları kıran Bitcoin, borsa platformlarındaki alım satım emirlerinin de artmasına sebep oldu. Ne var ki, Amerika Birleşik Devletlerinin son dönemlerde Bitcoin ile ilgili yaptığı düzenlemeler, Coinbase başkanı başta olmak üzere bu alanda çalışan pek çok kişiyi huzursuz etti.

Bitcoin yatırımcılarını hızlı bir şekilde sevindirmeye devam ediyor. Son dönemlerde neredeyse 30.000 Dolar seviyesine kadar yükselen dijital kripto para biriminin en son durduğu yer 29.300 Dolar olarak belirlendi. Bu da ”tüm zamanların en yüksek seviyesi” olarak işaretlendi. Özellikle 2020’nin Aralık ayında yaşanan bu gelişmeler yeni yılda kripto paraların kaderi ile ilgili pek çok umutlu tahminin gelişmesine sebep oldu. Bitcoin’in ani fiyat artışlarından sonra gerçekleşecek olan fiyat düzeltmeleri ile ilgili yine de birtakım soru işaretleri var.

Yeni Bitcoin düzenlemeleri iki hafta önce ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklandı. Bu açıklamalar henüz onaylanarak yürürlüğe konulmadı, yalnızca öneri düzeyindeler fakat yine de önerilerin pek çok noktası Coinbase başkanı Brian Armstrong’u endişelendirmeye yetti. Coinbase başkanı başta olmak üzere pek çok kripto para platformu başkanı da yeni düzenelemlere uyum sağlamanın beklenmedik maliyetler oluşturacağını ve bunun da Blockchain gelişimine zarar vereceğini öne sürdü.

ABD yeni bitcoin düzenlemeleri

Yeni Düzenlemelerin Temel Konusu Ne?

Peki, bu yeni düzenlemeler temel olarak ne ile ilgili? Hemen söyleyelim: Gizlilik. Kripto para birimlerinin kullanılmasının en önemli sebeplerinden biri olan gizlilik, yeni düzenlemeler ile ihlal edilebilir. Bu düzenlemeler platformlar için gerçekleştirmesi epey zor olan ve maliyet gerektiren birtakım takip işlemlerini gerektiriyor. Borsaların 3000 Dolar ve üzerinde yapılan işlemleri takip etmesini, hem gönderenin hem de alanın hem adını hem de adresini kaybetmesini siteyen bu düzenleme, kripto para dünyasında çok büyük ses getirdi.

Coinbase başkanı Armstrong, gönderdiği bir blog içeriğinde buna şiddetle karşı çıktı ve söz konusu düzenlemeyi mahremiyete müdahale etmek ile suçladı. Finans kurumlarının bunu yapması için çok büyük oranda maliyet gerektiren bir veri sistemi kurması gerektiğini de söyleyen Armstrong, bu yeni düzenlemenin kripto paralar için her anlamda olumsuz olduğunu belirtti.

Aslında bakarsanız finansal olarak bu düzenleme büyük bir yük olmasaydı bile, kripto paraların temel kullanım prensibi olan gizliliğin ihlal edilmesi bile tek başına düzenlemeye karşı çıkmak için yeterli olacaktı gibi görünüyor. Düzenlemenin yasa haline gelip gelmeyeceği halen tartışılıyor.

Bitcoin Kaç TL, Bitcoin Kaç Dolar, Bitcoin Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Bitcoin Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bitcoin’le ilgili bu paylaşımı aşağıda yer alan butonlardan paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here