DeFi Mania, Yatırımcıların Radarına Yeniden Girmesinin Ardından Bitcoin’le Arasını Düzeltti

0
254

Dumanı hala tüten Bitcoin devriminin verdiği en büyük hasar nedir? Kripto paralar merkezi olmayan finansal işlemlerle bağlantılı. Kendisi dijital para kalabalığı için diplomatik bir deyimle adeta bir “persona grata”. Yani istenen adam.

Eylülden beri Bitcoin’in %50den fazla yükselmesine rağmen DeFi coin aylar önce üç basamaklı karlar getirmesine rağmen uçurumdan aşağı yuvarlandı. Bu arada DeFi coin genellikle şu şekilde kullanılıyordu, Telefon uygulamaları içinde yatırımcılara birbirleri arasında borçlanma yetkisi vererek sonsuz miktarda spekülasyona izin verilerek.

DeFi alım satım indeksine göre DeFi coinlerin değeri endeks 9 Eylülde kurulduğundan beri %26 düştü. Ayrıca endekse göre DeFi’nin değeri diğer 25 farklı kripto paraya göre %42 düştü.

Yazdan sonra pek çok yatırımcı yeniden üç haneli kar marjlarını yakalamak için çeşitli stratejiler kurguladılar ve uygulamaya koydular. Temel stratejileri şuydu. Ödünç verme ve alma sayesinde işlem kesintileri sayesinde coin işlenirken daha fazla token sahibi olacaklardı. Bu yöntem Comp’ta işe yaramıştı. Comp’un token fiyatı batmadan hemen önce neredeyse ikiye katlanmıştı.

Pek çok DeFi projeleri şu andan bakıldığında iyi planlanmamış gibi görünüyor. Bu kötü planlama yatırımcı fonlarının kaybedilmesi gibi istenmeyen sonuçlara sebep oldu. Yasal engeller yakın gelecekte baş ağrıtacak sorunlar çıkarabilir. Bunun sebebi bir merkezi olmayan ağın kalacağı en bariz itham olan kullanıcı bilgilerini vermeme ve kara para aklama durumları.

Neden DeFi ”Finansçı” Olmayan Bir ”Finansçı” Ütopyası?

Uğradığı spekülatör dalgası DeFi hareketini fazlasıyla bunalttı. Pek çok kripto hayranının hayal ettiği finansal değişim DeFi’nin kullanıcılarına sunduğu hizmetlerle gerçekleşiyor gibi. Sunulan hizmetler düşük hizmet ücretleri, finansal hizmetlere en yüksek düzeyde erişim. Kullanıcılar bankaları aracı olmaktan çıkarmaya başladı. DeFi uygulamalarında tutulmuş olan rekor finansal fon miktarı DeFi Takip Endeksine göre 12.7 milyar dolar ile gerçekleşti.

Shah’a göre DeFi uygulamaları çok da uzak olmayan bir gelecekte şu an olduğu halinden daha da gelişmiş haliyle hak ettiği yeri bulacak. Kullanıcılar uygulamaların rakipsiz üstünlüklerini fark edince finansal işlemleri için burayı kullanacaklar.

Bitcoin Kaç TL, Bitcoin Kaç Dolar, Bitcoin Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Bitcoin Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bitcoin ile ilgili bu güncel haberi hemen paylaşmak için aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here