Doğum Günün Kutlu Olsun Bitcoin: Bitcoin’in İlk Whitepaper’i 12 Yaşında!

0
244

Bitcoin’in Whitepaper’i 12 yaşında! Satoshi Nakamoto’nun hazırladığı Whitepaper’da ne dendiğini hatırlamak için son derece anlamlı bir gün. Nakamoto, ‘’Finans dünyasında bir devrim hareketi başlıyor’’ demişti. 12 yıldan bugüne, bu hareketin gerçekten sonuç verdiğini görüyoruz.

İlk makale bir Whitepaper formunda ‘’Bitcoin?’’ başlığı ile yayınlanmıştı. Doğrusunu söylemek gerekirse bu metin son derece mütevazi ve devrimci bir hava ile kaleme alınmış gibiydi. Toplam 9 sayfadan oluşan bu makale yayınlanalı tam 12 yıl geçti. Ekim 2008 tarihinde yayınlanan makale, pek çok şeye sebep oldu. Bazılarına göre gerçekleşenler bir dizi finansal devrimden, bazılarına göre ise suça ve dolandırıcılığa teşvikten ibaretti. Sizin de bu doğum gününe bakış açışınız, elbette kripto para dünyasına yaklaşımınız belirleyecek.

Cointelegraph, ‘’Bitcoin, A Peer-To-Peer Electronic Cash System’’ isimli makalenin yayınlanmasının yıldönümünü kutladı! Bu kutlamada Cointelegraph, herkesi bu makale hakkında yorum yapmaya ve kripto para dünyasının oluşturduğu geniş vizyon ile ilgili biraz tartışmaya davet etti.

Ne de olsa gerçek fikirler ancak bu şekilde yaşatılır, öyle değil mi? Bu etkinlikte sorulan sorulardan bir tanesi de şuydu: ‘’Nakamato, son 12 yıl içerisinde Bitcoin’in ve kripto para dünyasındaki diğer koin’lerin gelişimini görse, bundan memnun olur muydu?’’ Aslında bakarsanız, bu sorunun cevabı herkese göre değişecektir.

Georgetown Üniversitesi McDonough İşletme Fakültesi’de doçent olarak çalışan James Angel, Cointelegraph’ın etkinliğine katılarak tartışmada görüşlerini belirtti. James Angel’ın yorumları aşağıdaki gibiydi:

‘’Finans alanında bir devrim öngörülmüştü, bu gerçekten de oldu. Artık DeFi uygulamaları, akıllı sözleşmeler ve çok sayıda kripto para koin’i var. Bütün bunlar gerçek bir değişime işaret ediyor.’’

Chicago Üniversitesinde görev yapan Gina Pieters de söz konusu platformda görüşlerini belirtti: ‘’Kripto para dünyasının vizyonu çok hızlı şekilde gelişti. Eğer Nakamato bunları görseydi, eminim bundan çok memnun olurdu.’’

Bu yazıyı paylaşarak Whitepaper’in 12. yılını duyurabilirsiniz! Paylaşım butonları hemen aşağıda yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here