Eski Microsoft Çalışanı Hırsızlıktan Hapse Girecek!

0
230

Eski bir Microsoft çalışanının büyük bir hırsızlık eylemine kalkıştığı ve yaklaşık 10 milyon dolarlık para çaldığı haberi hızlıca yayılmıştı. Son haberler ise çok daha fazlasını söylüyor: Sahip olduğu 10 milyon dolar ile bir Tesla, bir de göl evi satın alan eski Microsoft çalışanı hapse girecek.

IRS’nin yaptığı açıklamalara göre, Microsoft’ta önceleri bir yazılım mühendisi olarak çalışan Volodymyr Kvashuk, Mictosoft’un çevrimiçi parekende platformunu test eden görevlilerden biriydi. Bundan dolayı da Microsoft’a oldukça geniş çapta bir erişimi vardı. Yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak 10 milyon doların çalışması adım adım gerçekleşti. Zanlı, öncelikle hediye kartlarından ve diğer mağaza kredilerinden para çalmaya başladı. Çalınan bu paralar yaklaşık olarak 12.000 Dolar’a kadar ulaştı. Kendi hesabı üzerinden yararlanabileceği hediye kartları ve krediler tükendiğinde, zanlı iş arkadaşlarının da e-mail hesaplarını kullanarak aynı yöntem ile kendi hesabına para aktarmaya devam etti. Tüm bunlar, dolandırıcılık ile ilgili detaylı araştırma gerçekleştiren yetkililerin verdiği demeçlerden toparlanan bilgiler.

Microsoft hırsızı hapise atılacak

Yetkililer Ne Söylüyor?

ABD Başsavcısı olan Brian T. Moran, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Bu açıklama, iş vereninin parasını çalmanın erdemden son derece uzak bir davranış olduğunun altını çizerken, durumun bununla kalmadığını ve söz konusu zanlının iş arkadaşlarını da suçlu durumunda bıraktığını söyledi. Bu da suçlunun gerçekleştirdiği suçu finansal bir problemin ötesine taşıyor. Zanlı, birkaç farklı sebep gösterilerek tutuklanabilir.

IRS’ye göre Kvashuk, çaldığı paraların en iyi şekilde yönetimini yapabilmek için onu 2,8 milyon dolara Bitcoin olarak sattı. İzi sürülemez Blockchain teknolojisini kullanmak elbette mükemmel bir fikirdi. Kvashuk, paranın kaynağını bu sayede gizlemeyi başardı ve Bitcoin’i bir kafa karıştırıcı mekanizma olarak kullanmış oldu. Zanlı, yaptığı açıklamada tüm bu iddiaları reddetti ve sahip olduğu paranın bir akrabasının hediyesi olduğunu söyledi. Elbette buna inanan kişi sayısı epey az.

Resmi açıklamalara bakılırsa çalınan paranın yaklaşık olarak 160.000 Dolarlık bir kısmı Tesla satın almak için kullanılmış. Kalan paranın 1.6 milyon doları ile ise lüks bir göl evi satın alınmış. Duruşma sırasında alınan kayıtlara göre Kvashuk tüm suçlamaları reddetti ve para çaldığını asla kabul etmedi. Zanlının yaptığı açıklamalar onun Microsoft’ta özel ve gizli bir projede çalıştığını ve bundan dolayı bu kadar paranın hesabına girdiğini söylüyor.

Detaylar ve sonraki gelişmeler için bizi takipte kalın!

”Bitcoin kaç TL?”, Bitcoin kaç Dolar?”, ”Bitcoin güncel fiyatı ne?” sorularının yanıtlarını bulmak için buraya tıklayın.

Haberimizi hemen arkadaşlarınızla paylaşmak için ise aşağıdaki paylaşım butonlarından yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here