Ethereum nedir? nasıl alınır?

0
5387

Blok zincir ve kripto para dünyasında Bitcon’den sonra en çok merak edilen konulardan birisi olan Ethereum nedir Ethereum nasıl alınır hakkında, Kripto Dede olarak merakınızı gidermek için hazırladığımız bu içerikte, aradığınız her detayı bulacaksınız.

ETH/TRY Güncel Fiyatı

Güncel detaylı fiyat bilgileri için ETH logosuna tıklayabilirsiniz.

ETH/TRY Fiyat Grafiği

Yukarıda ETH/TRY fiyat grafiğini görmektesiniz. Grafiğin sağ üstünden zaman aralığını değiştirebilirsiniz.

ethereum nedir

Ethereum nedir?

Ethereum, açık kaynak koduna sahip olan, programlanabilir bir blok zincir servisi olarak, merkeziyetsiz uygulamaları üretmek ve dağıtımını sağlamak adına 2013 yılında, Vitalik Buterin tarafından ortaya çıkarılmıştır. Temelinde, global anlamda kullanılabilir ve istenilen her yerden ulaşılabilir bir uygulama geliştirme sistemi hedeflenmiştir. Bütün bunlar akıllı sözleşmeler olarak adlandırılan kod sistemleri ile sistemdeki bütün dijital değerleri kontrol ederek desteklenmektedir. Dijital değerlerden en önemlisi ise bu sistemin de kullanıldığı ödeme ağında kullanılan ve Ether (ETH) olarak adlandırılan kripto para birimidir. Ether sayesinde, Ethereum protokolünü kullanan geliştiricilerin ödüllendirilmesi amaçlanmıştır.

Ethereum nasıl alınır?

Ethereum’u Binance üzerinden satın alabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise aşağıdaki gibidir.

Öncelikle, Binance üzerinden Ethereum satın almak için kayıtlı bir hesabınız olması gerekmektedir. Eğer bir hesabınız yok ise Binance üzerinden hesap açma ile ilgili konumuzu okumanızı öneriyoruz. İlgili kaydınızı yaptıktan sonra bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Buradan direk binance hesabınızı da açabilirsiniz.

Kayıtlı bir hesabınız var ise Ana sayfada yer alan “Hemen Alın” butonu ile karşılaşacaksınız. Butona tıklayınız.

ethereum nasıl alınır

Açılan sayfada satın almak istediğiniz kripto para birimi olan Ethereum’u açılır menüden seçiniz.

ethereum açılır menü

Ödeme yapmak istediğiniz para birimini de yine aynı şekilde açılır menü üzerinden seçiniz.

ethereum satın al

Alım yapmak istediğiniz miktarı girerek alım yapmak istediğiniz yöntemi belirleyiniz.

ethereum satın al kredi kartı

Burada ilk yöntem “Banka Kartı”, doğrudan kartınız üzerinden ödeme yapmanıza olanak sağlıyor. İkinci yöntem “Nakit Bakiye” ise hesabınızda bulunan aktif bakiyeniz üzerinden ödeme yapmanızı sağlıyor.

ethereum satın al nakit

Hesap bakiyeniz üzerinden ödeme yapmak isterseniz ekstra bir 3D onaya ihtiyaç duymayan tek bir onay vererek bu alımı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hesabınızda yeterli bakiye yok ise hesabınıza nasıl bakiye yükleyebileceğinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı ile Ethereum nasıl satın alınır?

 Ödemenizi kredi kartı ile yapmak isterseniz, ödeme yöntemini “Banka Kartı” olarak seçerek “Al ETH” butonuna tıklayınız. Açılan sayfada kart bilgilerinizi ve fatura adresi bilgilerinizi giriniz.

ethereum kart ile satın al

Binance, belirli ülkeler için, bazı kredi kartı ve banka kartlarını kabul etmiyor. Zaten ödeme yapmaya çalıştığınızda da bu uyarılar ile karşılaşacaksınız.

ethereum kart ile satın al önyüz

Kartları kabul edilmeyen bankalar:

  • Garanti Bankası
  • Vakıfbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Papara Elektronik Para

Bilgilerinizi doğru girdikten sonra “Hemen Öde” butonuna tıklayınız.

Ödeme bilgileri ekranından başarıyla çıktıktan sonra karşınıza çıkacak sayfa, sipariş onayı sayfasıdır. Burada, ne kadar Ethereum satın alacağınız, nasıl ödeme yaptığınız, ETH ve TL paritesinin ne olduğu ve sizden kesilecek olan işlem ücreti bedelinin bilgileri yer almaktadır. Size verilen süre içerisinde onaylama butonuna basmanız gerekmektedir.

ethereum onay sayfası

Gerekli onayı verdikten sonra son olarak işleminizin başarılı olduğuna dair sayfa karşınıza çıkacaktır.

ethereum hesap bakiyesi

Ethereum kimin?

Açık kaynak bir şekilde ortaya çıkan Ethereum’u kullanıma sunan kişi Rus asıllı programcı Vitalik Buterin’dir. 2013 yılında başladığı bu serüvene, 2014 yılında fon aramaya başlamış ve online platformlardaki başarılı sunumların ardından istediği yatırımları ve desteği bulabilmiştir. Sistemi denemek için yapılan stres testleri başarı ile tamamlandıktan hemen sonra 2015 yılında ilk madencilik işlemlerine başlanmıştır. Sonrasında ise genesis block olarak adlandırılan ilk Ethereum bloğu 30 Temmuz 2015’te kazılmıştır.

Her ne kadar Vitalik Buterin’in adı sıkça geçse de, Ethereum bir kişinin yada birilerinin değildir. Açık kaynaklı bu sistemde, Etherlere sahip olan yatırımcılar ve bu Etherleri bulunduran kullanıcılar arasında sistem dağılımı yapılmaktadır. Yıllar içerisinde birçok farklı kişi ya da kurum Ethereum’a yatırım yapmıştır. Bunlar arasında en çok bilinenleri Facebook’un da yatırımcılarından olan Winklevoss kardeşler, Amerikan futbolu oyuncusu Richard Sherman ve Cardano’nun geliştiricilerinden olan Charles Hoskinson’dur.

Ethereum Bitcoin’e rakip olabilir mi?

Yıllar içerisinde Ethereum’un ve benzeri birçok kripto para sisteminin Bitcoin’e rakip olduğu ya da olacağı konuşulmuştu. Bundan sonra da bu durum aynı şekilde devam edecektir. Ancak Ethereum konusunda düşünüldüğü gibi rakip olma durumu ortada yoktur. Çünkü Ethereum, kullandığı teknoloji ve vadettiği özellikler sebebiyle diğer bütün koin sistemlerinden kendisini ayırmaktadır. Ayrıca Bitcoin ve diğer blok zincir uygulamalarında yer alan geliştiricilerin Ethereum için de çalıştığını görebiliyoruz. Yani rakip olma gibi bir amaç yok. Hatta bu konuda Ethereum’un geliştiricisi Vitalik Buterin’in de bir açıklaması var.

Vitalik Buterin yaptığı açıklamasında, Bitcoin ve diğer kripto paraların hepsinin bir kaynak ile eşleştirildiğini ve değerlerinin bu doğrultuda yorumlandığını söylüyor. Bitcoin altın ve Litecoin gümüş diye bahsedilen bu konularda, Ethereum’un da bir petrol gibi düşünülmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bunu söylemesindeki sebep de Ethereum’un yapısı sebebiyle birçok blok zincir uygulamasında temel teknoloji olarak tercih edilecek olmasıdır. Bu teknoloji için gerekli olan yakıtı ise Ether olarak belirtiyor kendisi.

Bitcoin ve Ethereum arasındaki farklar nelerdir?

Ethereum ve bitcoin arasındaki farklar incelendiğinde karşımıza birçok önemli detay çıkmaktadır. Bunları sırası ile incelersek karşımıza aşağıdaki gibi bir liste çıkmaktadır.

İki ağ arasındaki en önemli fark ortaya çıkış amaçlarıdır. Bitcoin’in temel amacı, alternatif bir para birimi olarak insanlar tarafından alışverişler sırasında tercih edilen bir sistem olmaktır. Ethereum ise programlanabilir anlaşmalar çerçevesinde özel uygulamalar geliştirilmesine olanak sağlayan ve bu işlemler için kendi para birimini kullanan bir sistem olarak amaçlanmıştır.

Bitcoin’in network içerisindeki bloklarında yapılacak işlemler kısıtlıdır. Bir not alma işlemi gibi basit şeyler yapılabilir. Ancak Ethereum network yapısı dahilindeki işlemlerde çalıştırılabilir kod parçaları yer alabilir. Bu da aralarındaki en temel farklılıklardan birisidir.

Ethereum Ethash algoritmasını kullanırken, Bitcoin SHA-256 algoritmasını kullanıyor.

Blok süreleri arasında ciddi bir fark söz konusudur. Bir Ether işlemi saniyeler içerisinde onaylanırken, bir Bitcoin işleminin onaylanması dakikalar sürebilmektedir.

Bitcoin ve Ethereum’un ikisi de Proof of Work sistemlerini benimsiyorlardı. Ancak Ethereum 2.0 ile birlikte Ethereum’un tercih ettiği sistem Proof of Stake olarak değişecektir.

Akıllı sözleşmeler nedir?

İlk olarak 90lı yıllarda Nick Szabo tarafından ortaya atılan bir kavram olan akıllı sözleşmeler, 2009 yılında Bitcoin piyasaya çıkana kadar konsept olarak kaldı. Akıllı sözleşmeler, tarafların imzaladığı gerçek sözleşmeler gibi dijitalde var olan, merkeziyetsiz bir ortamda bütün gerekliliklerin sağlandığı ve sonuçlarının da yine bu sistem tarafından uygulandığı bir anlaşma biçimidir.

Yapısı gereği Ethereum blok zincir üzerinden bir geliştirme ortamı sunuyor. Konu teknolojik gelişim ve merkezi olmama gibi bir gereklilik olunca da Ethereum akıllı sözleşmeler konusunda ciddi bir kullanım alanı sağlamıştır.

Her ne kadar çok başarılı olarak lanse edilseler ve özellikle Fintech anlamında ciddi anlaşmalar olduğu bilinse de her zaman bu konularda bir problem ortaya çıkma ihtimali de vardır. Ethereum tabanlı sistemlerde yer alacak kodların hatasız olması gerekiyor. En ufak bir hatanın, ilgili kontrat içerisinde bulunan birikimlerin kaybolması anlamına geleceği detayı unutulmamalıdır.

Ethereum hangi konsensusu kullanıyor? PoW mu yoksa PoS mu?

Blok zincir uygulamaları kendi yapılarına en uygun olan algoritmalar ile devamlılıklarını sağlamaktadır. Ethereum’da ise benzeri uygulamalarda olduğu gibi ilk olarak Proof of Work (PoW / Emek İspatı) algoritması üzerinden işlemler yapılmaya başlanmıştır. Yıllar içerisinde ortaya çıkan gereklilikler sebebiyle daha hızlı ve daha iyi olanaklar sunan bir sistem olan Ethereum 2.0’a geçiş yapılmasına karar verilmiştir. Bu sebeple de 2020 yılından itibaren yapılacak olan güncellemelerle birlikte Ethereum 2.0’a geçilecek ve bu sistem de Proof of Stake (PoS / Hisse İspatı) ile desteklenecektir.

Ether nasıl üretiliyor?

Ethereum ağında, madenciler adı verilen ve blok zincirindeki bir sonraki blok için gerekli olan hesaplamaları yapmakla görevli sistem elemanları yer almaktadır. Blok zincirde her blok, kendinden önceki bloklarla ilgili bilgileri ve iki blok arasında sisteme eklenmesi gereken bütün bilgileri içerir ve bunları bir hash üzerinden kaydeder. Bu hash bilgisi ise ilgili madenciler tarafından çözülmeye çalışılmaktadır. İlgili çözüme en hızlı ulaşan madencilere sistem tarafından belirlenmiş olan bir miktar Ether ödülü verilir. Bu sayede de Ethereum’un ödeme ağına Ether girişleri yapılmış olur.

Ethereum 2.0 nedir? Neleri değiştirecek?

Ethereum ağının daha da geliştirilerek ve güvenlik seviyelerinin artırılarak ulaştırılması planlanan yeni versiyonuna Ethereum 2.0 adı verilmiştir. İlk faz olarak adlandırılan “Phase 0”, 2020 yılı içerisinde aktif olacaktır. Sonrasında ise diğer fazlar ile geliştirme devam edecektir.

Ethereum 2.0’ın geliştirilmesindeki en büyük sebep, Ethereum ağındaki enerji tüketiminin giderek artması ve ilerleyen zamanlarda bunun çok daha büyük bir sorun haline gelecek olmasıdır. Enerji gerekliliğinin artması, limitlenen harcamalar sebebiyle gittikçe daha uzun süren işlemlere sebep olacaktır. Sistemdeki yük de git gide artacaktır. Sistemi bu hantal çalışma durumundan kurtarmayı amaçlayan ETH2 ile çok daha hızlı işlemler yapılabilecek ve enerji gerekliliği çok düşecektir.

Ethereum 2.0 ile gelecek olan değişikliklerden birisi shard chain, diğeri de beacon chain olarak adlandırılan özelliklerdir.

Beacon Chain (işaret zinciri) nedir?

Ethereum Proof of Work çalışma şeklinden Proof of Stake’e geçeceği için de standart zincirlerin yanında paralel olarak artık bir de işaret zinciri olarak adlandırılan yeni bir kısım bulunacaktır. Bu kısım ETH2’nin en önemli noktasıdır. Çünkü doğrulayıcıların blok üretimi ve onaylaması tam da bu kısım sayesinde gerçekleşecektir.

Ethereum Validator (doğrulayıcı) nedir?

Bloklar için işlemleri onaylayacaklara Ethereum doğrulayıcı adı veriliyor. 32 Ether’i akıllı sözleşme ile ana zincire işleyen herkes doğrulayıcı olabilir. İşaret zincirleri ise 16 saniyelik aralıklara sahip. Bu aralıkların her birinde bir doğrulayıcı seçilir. Onun dışında kalanlar ise yine rastgele seçilerek oylayıcı olarak konumlanır. Baştaki doğrulayıcı ve üyelerin toplam sayısı 120’dir. Seçilen doğrulayıcı, işlemler arasından seçimler yaparak onlardan bir blok oluşturur. Daha sonra diğerleri de bu bloğu oylar. Onaylanan blok parça zincirine dahil edilir.

Doğrulayıcılardan en çok hissesini sisteme aktaranlar, daha fazla işlemi bloklara ekleyebilir. Gerçekleşen işlemlerden alınabilecek komisyon ise %2,5 ile 6 arasında değişiklik gösterebilir.

Shard chain (parça zinciri) nedir?

Parça zinciri, Ethereum 2.0’ın içerisinde yer alacak daha küçük bir blok zincirdir. İşlem hızını artırmak için kullanılacak olan bu zincirler sayesinde, normal işlemler blok oluşturma ile bağlantısını kesecektir. Bu sayede işlem başına ödenen miktarlarda da ciddi düşüşler görülecektir. Adeta geniş birer otoyol gibi bir işleve sahip olan bu zincirler, birbirinden bağımsız olarak birçok işlemin yapılmasına olanak sağlayacaklardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here