Europol Gizliliği Arttırılmış Kripto Cüzdanları Tehlikeli Olarak Raporladı!

0
256

Europal tarafından gizliliği arttırılmış kripto para cüzdanları geleceğin en büyük tehditlerinden biri olarak gösterildi. Europol tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2020 İnternet Organize Suç Tehdit Değerlendirmesi raporu, kripto paralarla ilgili oldukça önemli mesajlar barındırıyor.

Avrupa Birliği Emniyet Teşkilatı tarafından hazırlanan raporda, gizliliği arttırılmış Bitcoin cüzdanı hizmeti veren ( Wasabi ve Samurai) gibi oluşumların, darkweb’te öne çıkmaya başladığını, işlemleri kolaylaştırdığını ve arttırdığını yazdı.

”Coin kavramlarını kullanan, gizliliği arttırılmış cüzdan hizmetleri, gelecek için büyük bir tehlike.”

Bitcoin’i daha gizli hale getiren Wasabi ve Samourai gibi araçlar, kripto para biriminin kullanma şeklini kamufle edebiliyor. Bu nedenle kaynağı takip edilemeyen paralar, illegal işlerde daha rahat kullanabiliyor. Europal’ın raporunda bu ifadeler yer aldı.

Raporda tehlikeli olarak, hatta yüksek tehlikeli olarak nitelendirilen bir diğer kripto girişimi ise Ob1 tarafından geliştirilen OpenBazaar oldu.

Europol raporuna göre cüzdan ve özel anahtar kullananların sayısı hızla artıyor. Bu nedenle kripto pazarın takip edilememesi, OpenBazaar ve Particl.io gibi platformların tehlikeli bir yer haline gelmesine neden olabilir.

OB1 CEO’su Açıklama Yaptı

OB1 CEO’su Brian Hoffman, Coindesk’e yaptığı açıklamada ”Openbazaar, arama motorlarının indeksleyebildiği, kanunlara uygun satış yapmayan mağazaların filtrelendiği bir girişim” dedi.

Brian Hoffman sundukları teknoloji ve özgürlüğün gereği olarak, listelenmeyen ürünleri öncesinde kaldırmalarının mümkün olmadığını, bunun girişimin doğasına aykırı olacağını dile getirdi.

Europol raporunda şu ifadeler yer aldı ”Kullanılan farklı cüzdanlar paraların çıktığı ve gittiği yeri, arada olan bağlantıları tamamen ortadan kaldıramaz. Fakat takibi çok daha zor hale gelir. Yer altı pazarlarının yöneticileri bu cüzdanlar üzerinden ödeme almak için farklı sistemler geliştiriyor. Bu tür sistemlerin geliştirilmesi ve yeni teknolojilerin buna destek olması çok tehlikeli. Fiziksel olarak bile dijital paraları saklamak artık mümkün.”

Bu yazıyı aşağıda yer alan paylaşım butonlarından hemen paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here