Facebook’un Coin’i Diem, Geleneksel Bankacılığa Bir Tehdit!

0
409

Facebook’un kripto para birimi olan Libra, yeni ismi ile Diem, gün geçtikçe daha çok büyüyor ve bu haliyle geleneksel bankacılığı daha büyük bir tehdit olacak gibi görünüyor. Stablecoin olarak adlandırılan ve değerleri 1 Dolar’a sabitlenen kripto para birimleri, özellikle verdikleri güven sebebiyle pek çok yatırımcı tarafından tercih ediliyor. Kripto para piyasasının değer dalgalanmalarından etkilenmek istemeyenler ve parasını güvenilir fakat takip edilemez bir coin’e yatırmak isteyenler sıklıkla sabit coin’leri tercih ediyorlar. İşte Diem de, tam olarak bu sebeple geleneksel bankacılığa meydan okumaya devam ediyor.

ABD destekli sabit coin olarak tanımlanan Diem, Ocak 2021’den beri yatırımcılar arasında oldukça geniş çaplı bir hareketliliğe sebep oluyor. Özellikle güven alanı arayan yatırımcıların geleneksel kağıt paralar ve bankacılık yerine Facebook’un verdiği güvenle Diem’i tercih ettikleri görülüyor.

facevook diem

Facebook’un Diem’ini Yatırımcılar Neden Kullanıyor?

  1. Geleneksel bankacılığa ciddi bir tehdit olmaya başlayan Diem isimli sabit coin tam olarak neler sağlıyor? Kısaca özetleyelim:
  2. Takip edilemez bir teknoloji sunan Diem, gizliliğe maksimum oranda değer veriyor.
  3. Diem, sunduğu hizmetlerde hız, verimlilik ve finansal esnek fırsatlar bakımından açık ara daha yüksek skorlara sahip.
  4. Sabit bir coin olduğundan dolayı Diem tasarruf yapmak ve parasını biriktirmek isteyen kişiler için güvenilir bir platform sağlıyor.
  5. Yeni nesil teknolojilerden faydalanmak isteyen yatırımcılar Diem’i tercih ediyor.

Piyasadaki en yüksek profile sahip olan sabit coin’lerden biri Diem. Dolayısıyla diğer sabit coin’leri pek konuşmayan geleneksel piyasa şu sıralar bu coin’den sıklıkla söz ediyor. Merkez bankaları şimdiye kadar popüler dijital para birimleri ile ilgili çok iç açıcı açıklamalar yapmasa da pek çok devlet kurumu tarafından itibar gören Diem, diğerlerinden ayrılıyor.

Gelecekte ne olacağını tahmin etmek zor. Fakat yine de, Biden’in seçilmesi ile birlikte ABD ekonomisinde kripto paralar ile ilgili alınacak kararların Diem’i de yakından etkileyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu ilgi çekici haberi hemen arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz? Aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanarak kolayca paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here