G7 Ülkelerinden Dijital Paralara Düzenleme Mesajı

0
229

ABD Hazine Bakanlığı online bir toplantı sonrasında yaptığı açıklamada G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankacılarının, dijital para birimlerinde düzenleme ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, toplantıdan sonra Facebook’un kripto para biriminin Almanya ve AB’de piyasaya sürülmesi konusunda endişeleri olduklarını dile getirdi. Avrupa ülkeleri ve Almanya’nın kripto paralarda düzenlemeyi doğrudan desteklediği biliniyor.

Scholz, “Koyun kılığına bürünmüş bir kurt hâlâ kurttur” dedi. “Düzenleyici riskler yeterince ele alınmadığında Almanya ve Avrupa’nın piyasaya girişini kabul edemeyecekleri ve etmeyecekleri bana açık. Para kontrolünün devletlerin elinde kalmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız. “

G7 üyeleri bu yıl 12. kez toplantı yaptı. Toplantılar COVID19 nedeniyle online olarak yapılıyor.

G7 düzenleyicileri yaptıkları açıklamada ”kripto varlıklarının ve diğer dijital varlıkların, ulusal makamların kötü amaçlarla ve yasadışı faaliyetler için kullanılmalarını önleme çalışmalarına” başlamak istediklerini söylediler. Ülkelerin dijital para birimlerini destekleyebileceklerini fakat bunun ilk olarak düzenlenmesi gerektiğini dile getiren yetkililer, ”uygun şekilde denetlenen ve düzenlenebilen” kripto paraların kabul görebileceğini söyledi.

Stabilcoin, geleneksel bir para birimine veya varlık sepetine bağlı olarak kullanılır. Örneğin 1 ABD doları 1 Kripto Para Birimi olarak eşitlenir.

Facebook, Haziran ayında dijital bir para birimi başlatma planlarını duyurdu, ancak düzenleyiciler bunun küresel finansal sistemi istikrarsızlaştırabileceğinden korkuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here