Hindistan’da Yeni Bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi Olabilir!

0
390

Hindistan Merkez Bankası, CBDC çalışmalarıyla ilgili yeni araştırmalar yaptıklarını duyurdu. Banka tarafından yapılan açıklama son yıllarda popülerlik kazanan özel dijital para birimleri, kripto para birimleri zemininde yeni arayışlar içerisinde olduklarını dile getiriyor. Kamu düzenleyicileri kripto paralara genel olarak şüpheli yaklaşıyor olsa da Hindistan Merkez Bankası (RBI) gelecekte yeni duyurular yapabilir.

Yayınlanan Kitapçıkta $HBAR İsmi Yer Alıyor!

Hindistan Merkez Bankası yayınladıkları araştırma kitapçığında $hbar tarafından kurulan sisteme atıf yapıyor. Aynı zamanda banka dokümanda şu ifadeleri kullandı:

RBI, “Yine de, RBI, itibari paranın dijital bir versiyonuna ihtiyaç olup olmadığı ve varsa bunun nasıl çalıştırılacağı olasılığını araştırıyor” dedi.

CBDC Ne Anlama Geliyor?

Merkez Bankalarının elinde bulunan mevduatlar ile eşit değerde dönüştürebilmesi üzerine kullanılan CBDC’ler son yıllarda Dünya Merkez Bankalarının en yoğun mesai harcadığı konuların başında geliyor.

Finansal yenilikleri yakalamak isteyen birçok dünya ülkesi, CBDC üzerine araştırmalar ve uygulamalar yaptıklarını yakın zamanda duyurdu.

Hindistan CBDC’ye Mesafeli Mi?

Hindistan daha önce CBDC ile ilgili oldukça net ifadeler kullanmış ve şu an böyle bir teknoloji için çok erken olduğunu dile getirmişti. Fakat uzmanlara göre kripto paraların kullanım alanlarının her geçen gün artması, ünlü oyuncuların ve yeni kurumsalların işin içine girmesi, Hindistan Merkez Bankasının fikrini değiştirmiş olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here