Iran, Bitcoin’i Yasal Olarak Kullanmaya Başladı

0
251

İran, kripto para dünyasında bir ilke imza attı! Açıklamalara göre İran, Bitcoin’i uluslararası alanda takas aracı olarak gören ilk ülke olarak kayıtlara geçti. Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, yalnızca legal yollarla yapılan madencilikten çıkan Bitcoin’lerin kullanılacağını belirtti. Bu da kripto para madencilerinin paralarını Iran İslam Cumhuriyeti Merkez Bankası’na satacakları anlamına geliyor.

İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı’ndan yapılan habere, ülkenin bu tür bir aksiyon almasının temel sebebi ABD Hazine Bakanlığının ilgili politik gelişmelerden sonra gerçekleştirdiği son ekonomik yaptırımlar.

İran Bitcoin'i yasallaştırdı

Hazine Bakanlığı birkaç gün önce İran’a karşı birtakım yaptırımların uygulanacağını belirtmiş ve bu durum İran’ın tepkisine neden olmuştu. Bundan sonra İran, uluslararası işlemlerde bir takas birimi olarak Bitcoin’i de kullanmaya başlayacak.

İran hükümeti kripto para madencilerinin bu yeni düzenlemeler ışığında gerekli işlemleri yapmasını hızlandırmak istiyor. Bunun için gerekli yasal düzenlemelerin tamamı en kısa süre içerisinde gerçekleşecek.

ABD’nin İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımlar, Bitcoin’in yasal olarak kullanıma girmesi kararı üzerinde ciddi bir etkiye sahipti. Fakat bunun dışında, İran’ın COVID-19 salgını ile birlikte ekonomik gerileme yaşaması da, yetkili mercileri bu karara itmiş gibi görünüyor.

İran, Kripto Paraların Kullanımı İle İlgili Katı Düzenlemeler Getiriyor

Elbette Bitcoin’in yasallaşması onun tamamen özgürce her alanda kullanımı anlamına gelmeyecek. Bitcoin’e geçiş, endüstriyel bakımdan özgürlük ve esnekliği beraberinde getirse de, yapılan açıklamalara göre kripto paralar yalnızca ithalat işlemlerini finanse etmek için kullanılacak.

Yani aslında, ülke içerisinde Bitcoin madenciliği yapan herkes, elde ettiği koin’leri İran Merkez Bankası’na satmak zorunda kalacak. Yerli olarak madenciliği gerçekleştirilen kripto paraların da belli bir limite ulaşması gerekiyor.

iran bitcoini yasallaştırıyor

Dahası, kripto para madencilik faaliyetleri de sınırsız bir şekilde gerçekleşmeyecek. Yapılan açıklamalara göre her bir madenci, madencilik faaliyetleri boyunca ne kadar elektrik tükettiğini rapor etmek zorunda. Yasal düzenlemeler ışığında tüketilen elektrik enerjisinin bir sınırı olacak.

Haberin ulaşması ile birlikte kripto para dünyasında pek çok kişinin şaşkınlık yaşadığını söylemek mümkün. Çünkü İran kripto paraların kullanımını hiçbir zaman destekler gibi görünmedi. Hatta Bitcoin ticaretinin resmi hale gelmesi de geçtiğimiz yılın Ağustos ayına kadar beklemek zorunda kaldı. Fakat özellikle bu dönemden sonra yetkili mercilerin bu konuda çok daha esnek davranmaya başladıklarını söylemek mümkün.

Hükümet, bu düzenlemeler kapsamında Bitcoin madenciliğine teşvik niteliğinde olacak gelişmelere imza atıyor. Bu kapsamda kripto para madencilerine elektrik enerjisi sağlanıyor ve lisanslar sunuluyor. Yalnızca Ocak 2020’de 1000’den fazla lisans sağlandı üç adet elektrik santrali madencilere bağlandı.

Bitcoin Kaç TL, Bitcoin Kaç Dolar, Bitcoin Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Bitcoin Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bitcoin ile ilgili bu güncel haberi hemen paylaşmak için aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here