Kanada Merkez Bankası Dijital Para Birimi Planlarını Hızlandırıyor!

0
203

Timoty Lane tarafından ortaya atılan iddiaya göre, pandemi döneminde Kanada Merkez Bankası, dijital para birimi için hazırladığı çizelgeyi hızlandırmayı düşünüyor.

  • Kanada Merkez Bankası 2020’nin ilk çeyreğinde bir dijital para birimi uygulamayı planlamadığını söylemişti.
  • Banka acil bir durum olması halinde geliştirecekleri bir dijital para birimi planı olduğunu belirtmişti.
  • Pandemi döneminin uzaması nedeniyle Kanada Merkez Bankası, CBDC için hazırlıkları hızlandırmış olabilir.

Kanada Merkez Başkan Yardımcısı Timotyh Lane, sene başında Kanada’nın bir dijital para birimine ihtiyaç duymadığını fakat duyarsa rahatlıkla üretebilecekleri bir plan yaptıklarını getirmişti.

Lane tarafından yapılan son açıklamalara göre Kanada Merkez Bankası yeni bir dijital para birimini çok geçmeden çıkarabilir.

Şimdi Lane, ihtiyacın Banka’nın beklediğinden daha erken ortaya çıkabileceğini öne sürdü. Lane, Şubat ayında bir FinTech konferansında “Geleceğin ne getireceğini bilmiyor olsak da,” potansiyel bir CBDC’nin neye benzeyebileceğini ve eğer karar verilseydi nasıl yönetilebileceği konusunda şüphelerimiz var”

Şubat ayında Kanada Hükümeti CBDC için iki farklı senaryodan resmi olarak bahsetmişti. İki senaryoda da kripto paraları sadece en kötü durumda kullanmayı düşündüklerini söyleyen yetkililer, sene sonunda karar değiştirmiş olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here