Kripto Para Dünyasında Hayatta Kalmak: Hangi Projeler Tutacak?

0
234

Bitcoin, Ethereum ve kalan diğer tüm kripto para piyasaları dengeye gelmiş gibi görünüyor. Bitcoin’in fiyatlaması bir dayanak noktası, başka bir deyimle direnç aralığı bulmuş durumda ve her şey yolunda. Fakat ekosistemde yeni projeler ve şirketler kuruldukça iyi irdelenmesi, ölçeklenmesi ve hesaplanması gereken bir ikilem olduğu anlaşılıyor.

Kripto Paraların İkilemi

Bu yazı yazıldığı andan beri kripto paralar ne ayı piyasalarının ne de boğa piyasalarının bir belirleyicisi. Kripto projeler markete girdiklerinden beri garip ve uzun bir yolculukta. Bazı projeler mutlak bir başarı elde ederken diğerleri kelimenin tam anlamıyla başarısızlıklar dehlizinde savruluyor.

Son zamanlarda kripto ekosisteminde milyar dolarlar çok sık konuşuluyor. Bir yatırım firması olan Grayscale yakın zamanda AUM’a 4.4 milyar dolar yatırdı. Aynı zamanda şirketin Ethereum mevduatı çoktan 1 milyar dolar barajını aştı. Bu durum Grayscale’i SEC tarafından tanınan bir Ethereum mevduat şirketi yaptı.

Milyar dolara erişmiş olan bir diğer proje Celsius. Şirket yetkilileri tarafından yapılan son açıklamaya göre şirket 2.2 Milyar dolarlık AUM’a sahip. Şirketin 6 ay önce olan AUM miktarı 1.1M olarak biliniyordu.

Tüm bunlara ek olarak ABD yetkilileri 1 milyar dolar değerinde bitcoine bir dark web piyasası olan Silk Road ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle el koydu.

Madalyonun pek de parlak olmayan öteki yüzünde Cred isimli şirket var. Dolandırıcılık faaliyetiyle birlikte kamu fonlarının işlenmesindeki düzensizliklerle suçlanan şirket, iflas başvurusunda bulundu.

Göze Çarpan Benzerlikler

Kripto paralar yaklaşık 12 yıl önce hayatımıza girdi. Bazı finans uzmanları bu zaman dilimini özellikleri bakımından DotCom balonunun ortaya çıkmasıyla benzer buluyor. Dotcam zamanında çok fazla şirket ortaya çıkmış, parlatılmış ve batmıştı.

Buna benzer durumlar kripto para piyasalarında da yaşanıyor. Özellikle ponzi, hype gibi piyasaları hareketlendirecek olayların olmadığını varsayarsak bu zaman dilimi iyi temellendirilmiş projelerin çıkıp parlatıldığı zamanlara denk düşüyor.

Kripto paralar için artık daha istikrarlı büyüme zamanı. Geçmişte olduğu gibi dengesiz değil daha sürdürülebilir projeler ilgi görüyor.

Bitcoin halkalar çizerek büyüyor ve yatırımcılar daralma ve genişleme noktalarını sıkı takip etmeli. Kripto para piyasalarının gittikçe daha da olgunluğa ulaşmasıyla bu halkaların frekans aralığı daralmaya başladı. Bu durumda halkaların oluşma süresi artarken grafikte bir önceki noktaya dönme süreci de uzadı. Buna rağmen Bitcoin tüm finansal araçlar arasında hala en karlı olanı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here