Kripto Para Dünyasında Şok Operasyon! 4 Milyar Dolar BTC Ele Geçirildi İddiası!

0
219
  • Çin haber kaynaklarına göre: Çin, PlusToken adlı ponzi planından tam 4.2 Milyar Dolar değerinde BTC ele geçirdi.
  • Çinli yetkililerin ele geçirilen BTC’leri, yeni ”dijital para” yasaklarına göre tasfiye edecek.
  • PlusToken kripto para saadet zinciri oluşumuydu.

Bu sabah çıkan haberlere göre Çin mahkemesi, Plustoken dolandırıcılığından ele geçirilen 4.2 milyar dolar değerinde BTC’e dair verileri yayınladı.

Çin polisi PlusToken adlı oluşumdan tam 194.000BTC ele geçirdi. Kripto para dünyasında ve Çin’de şok yaratan bu gelişme, yatırımcılar tarafından endişeyle karşılandı.

Rekor Seviyede Ele Geçirme

Çin tarafından yayınlanan rapora göre 4.2 Milyon Dolar paranın büyük kısmı Bitcoin, 833 Milyonu ETH, 487 Milyon’u ise XRP, 27.6 Milyon’u EOS, 6 Milyon’u ise Doge olarak ele geçirildi.

Toplam ele geçirilen para miktarının 4.2 Milyar Dolar’ı geçtiği konuşuluyor. Bu mevcut BTC dolaşım arzının doğrudan %1’ini etkilen bir oran! Satışa geçmesi durumunda ise çok daha büyük bir etki yaratması muhtemel olarak değerlendiriliyor.

Şaka amacıyla ortaya çıkan Dogecoin, ilginç haberlerin içinde kendine yer bulmaya devam ediyor. İddiaya göre ele geçirilen Dogecoin miktarı toplam Dogecoin arzının %5’ine denk geliyor.

Ele geçirilen Plustoken fonlarıyla ilgili şu an net bir karar yok fakat Plustoken tarafından temyizde yapılan itiraz reddedildi ve mahkeme elinde bulunan dijital paralarla ilgili açıklama yaptı.

Çin basını Haziran ayında Plustoken ile ilgili operasyon yapmış ve 109 kişiyi tutuklamıştı. Ortaya çıkan haberler tutuklamalarının tamamının sebebinin ponzi dolandırıcılığı olduğunu gösteriyordu.

Çin Ele Geçirdiği Plustoken Paralarını Tasfiye Edebilir

Çin Mahkemesi ele geçirdiği Bitcoin ve diğer varlıkları yasalara uygun olarak tasfiye edebilir. Tasfiye edilen miktar ise Çin ulusal hazinesine gönderilecek.

Daha önce bu tarz ponzi girişimlere yapılan operasyonlar BTC fiyatlarını etkilemişti. Son günlerde 2020’nin en büyük düşüşünü yaşayan BTC ve diğer kripto paraları bu haberin nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor.

Plustoken dolandırıcılığı tarihin en büyük kripto para dolandırıcılığı olabilir. 2 Milyondan fazla kurbanın 5.7 milyar Dolar civarında para kaybettiği düşünülüyor.

Kriptodede olarak son gelişmelerden sizi haberdar etmeye devam edeceğiz. Bu içeriği aşağıda yer alan butonlar üzerinden paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here