KuCoin’den Çalınan 5,8 Milyon Dolar Hareket Halinde!

0
292

Blockchain analisti Elliptic, yakın zamanda KuCoin’den çalınan 5,8 milyon dolar ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre, 25 Eylül tarihinde gerçekleşen bu soygundan sonra çalınan BTX’ler ChipMixer kullanılarak aklanmaya başlandı.

Tom Robinson, Elliptic firmasında baş bilim insanı olarak çalışıyor ve şirketin kurucu ortağı. Robinson’un yaptığı açıklamalar şu şekilde devam ediyor: ”KuCoin soygununu yapanlar kripto paraları kullanmaya başlamak için hareketleniyor. Bu hareketlenme süreci devam edecek gibi görünüyor, çalışan 1,008 BTC’den 425 adeti ChipMixer’a gönderildi bile. Aldığımız haberlere göre bu Pazartesi günü gerçekleşti.”

Peki, ChipMixer Nedir ve Kripto Paraları Nasıl Aklıyor?

Kucoin'den çalınan BTC hareket halinde

Chipmixer, BTC adresleri oluşturan ve daha sonra oluşturduğu bu adresleri belirli boyutlarda finansal kaynaklarla finanse eden bir sistemdir. Burada bulunan ve kripto para birimleri yerine kullanılan ”chip” adında birimler var. Bu birimler ise 0.001 BTC, 0.002 BTC, 0.004 BTC olarak sunulmakta ve 8.192 BTC’ye kadar devam etmektedir. Platforma kendi Bitcoin’ininizi yatırdığınızda, tam olarak denk miktarda chip alırsınız. Örneğin eğer hesap oluşturarak buraya 0.112 BTC yatırırsanız karşılığında belirlenen chiplerden 0.064 + 0.032 + 0.016 olmak üzere üç parçalık birimler elde edersiniz. Her bir chip ise sizin para yatırma işleminizden önce finanse edilir, dolayısıyla Blockchain sistemi üzerinde bu chip’ler ile sizin kripto paranız arasında herhangi bir ilişki kurulamaz. Tüm chip’ler zaten anonim olarak çalışıyorlar ve maksimum oranda gizlilik ve güvenlik vaat ederler. Ayrıca çipler toplam Bitcoin varlığınızı bölme işlevini yerine getirebildiğinden dolayı, oluşturulan chip’ler arasından küçük boyutlu olanı mı, büyük boyutlu olanı mı çektiğinizi kimse kontrol edemiyor.

Aslında bakarsanız sistem kullanılması zorunlu olan bir algoritma değil, fakat ekstra gizlilik talep edenler için son derece kullanışlı bir uygulama. Bu kez bu uygulama hırsızlara yarar sağlamış gibi görünüyor.

Bir başka deyişle, Chipmixer, suçluların ya da kripto paralarının kaynağı tarafından kesinlikle takip edilememesini sağlamak isteyenlerin bir numaralı aracı haline gelmiş durumda. Çünkü bu araç kripto para ile gerçekleştirdiğiniz işlemlerin izlerini tamamen ortadan kaldırıyor. Tahmin edilebileceği gibi, bu tür bir gizlilik sistemi genellikle kötü amaçlar doğrultusunda kullanılıyor. Üstelik son dönemlerde Bitcoin için bu tür hizmetlerin kullanımının arttığı da rapor edildi.

Kripto para birimleri ile ilgili analitik işlem yapan ve işlem takip sistemi sunan Crystal Blockchain isimli platform, geçtiğimiz günlerde açıkladığı bir analiz raporunda, BTC’nin dark web’de hızlı bir şekilde yayılmaya başladığını ve bunun kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

25 Eylül’de KuCoin’de Ne Olmuştu?

25 Eylül’de KuCoin sistemi aniden hacklendi ve bu hacklenme süresi boyunca platform üzerinden tam 274.1 milyon dolar çalındı. 3 Ekim tarihinde KuCoin, hacker’i tespit etti ve çalınan varlıktan tam 64 milyon dolar geri aldı. Fakat bu yalnızca bir iddia ve henüz kanıtlanmış değil. Eğer bu iddia doğruysa bile, KuCoin’in 210 milyon doları halen kayıp ve bu paraya ulaşılması da pek mümkün görünmüyor.

Çalınan fonların oldukça yüksek bir oranı UniSwap kullanılarak aklandı. Dark Web üzerinde de kripto para aklama çalışmaları devam ediyor.

Kucoin hakkında gelişmeleri aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak paylaşabilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here