LocalBitcoins: Kuantum Hesaplama Bitcoin İçin Geleceğin Tehlikesi Olabilir

0
281

Localbitcoins, kuantum hesaplamalarının gelecekte Bitcoin için bir tehdit haline gelebileceğini söylediği bir rapor yayınladı. Raporda oldukça ilgi çekici ifadeler yer alıyor. Localbitcoins uzmanlarına göre kuantum hesaplama teknolojisin, birçok şifreleme algoritması gibi Bitcoin içinde tehlikeli olabilir.

LocalBitcoin’e göre şu an Bitcoin’in kullandığı kripto grafik algoritmaları aşılmaz bir algoritmaya sahip. Fakat gelecekte yeni sistemlerle bu değişebilir. Özellikle kuantum hesaplaması, Bitcoin algoritmaları için en büyük tehlikelerden birisi.

Kuantum teknolojisi, geleneksel bilgisayarlardan çok daha fazla güçlü bir sistemi ifade ediyor.

Platforma göre Bitcoin algoritmasını, Kuantum teknolojisinin tehdit ettiği nokta ECDSA (Elliptic Curve Digital Signature Algorithm) imza algoritması olarak gösteriliyor. Bu algoritma, Bitcoin işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için anahtar oluşturmak için kullanılıyor.

“ECDSA asimetrik şifreleme kullanıyor ve güvenli olmasının nedeni, algoritmayı kırmak için birden çok büyük asal sayıyı çarpanlarına ayırma ihtiyacından geliyor. ECDSA’yı kırmak ve mevcut bilgisayarları kullanarak bir ortak anahtardan özel bir anahtar türetmek, o kadar astronomik bir zaman alır ki, denemek bile gerçekçi olmaz. “

LocalBitcoin

Kuantum Bitcoin İçin Tehdit Haline Gelmeden, Bitcoin Değişmeli

LocalBitcoins, kuantum bilgisayarlarda kullanılan işlemci gücünün gelecekte Bitcoin için tehdit hale geleceğini düşünüyor. Fakat şu an için bu bilgisayarlar Laboratuvarlarda çalıştığı için ve yeterli güce sahip olmadığı için güncel bir tehdit değil.

Bitcoin ve Blockchain teknolojisi doğru yönde ilerlerse bu tehditi aşabilir.

Kuantum bilgisayarları şu an 50 kubit güçle çalışıyor fakat gelecekte bu yüzlerce kat artabilir. Tahminlere göre 4000 kubit’e sahip bir kuantum bilgisayarı, Bitcoin cüzdanları için tehlike ortaya çıkarabilir.

Bitcoin Kaç TL, Bitcoin Kaç Dolar, Bitcoin Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Bitcoin Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bitcoin ile ilgili güncel haberleri aşağıda yer alan butonlarla paylaşabilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here