Mark Scott’ın New York’ta Avukatlık Yapması Yasaklandı!

0
245

Onecoin dolandırıcılık projesinde bulunmaktan yargılanan bir avukat, New York’ta mesleğini icra etmekten men edildi. Mark Scott da bu kapsamda bu tür bir kısıtlamayı bekliyor.

Skandal haline gelen ve CryptoQueen adı da verilen bu dolandırıcılık projesinin içinde olduğu saptanan Scott, geçtiğimiz günlerde cezalandırıldı. Avukatın artık New York içerisinde mesleğini icra etmesi mümkün olmayacak. Locke Lork LLP’nin avukatı olarak görev yapan Mark Scott’un kripto para dolandırıcılığına karıştığı öğrenildi. Mark Scott’un, OneCoin adı verilen ve kullanıcıların aslında hiçbir zaman var olmamış koin’leri satın almasına sebep olan bir dolandırıcı projeye karıştığının öğrenilmesi, kripto para dünyasında infial yarattı. Bu durumdan sonra bu blok zincir projesine katılan herkes ile birlikte Scott da cezalandırıldı. Alınan son kararlara göre Scott artık New York eyaletinde avukatlık yapamayacak. Federal savcıların aldığı karara göre, bu dolandırıcılık sistemi sayesinde aralarında Mark Scott’un da bulunduğu ekip, 2014 yılından beri 4 milyar dolardan fazla para kazandı. Şu an bu paraların nerede olduğu ise bilinmiyor.

Mark Scott avukatlıktan men edildi

Scoot’un Yargılanma Süreci

Scott’un yargılanma süreci epey hareketli geçti. Geçtiğimiz Kasım ayında avukat özellikle para aklama suçundan ve banka dolandırıcılığından dolayı içeri atılmıştı. Ayrıca Scott’un sicilinde olan bir diğer suç da komplo kurmak. Cezanın uygulanma süreci beklenirken, kamuoyunun tepkisi sürüyor. Öte yandan bu dolandırıcılık projesinin başı olan ve Cryptoqueen olarak da nitelendirilen Ruja Ignatova halen yakalanamadı. Kendisi 2017’den beri ortalıkta yok.

Cuma günü, yani iki gün önce, beş yargıçtan oluşan bir heyetin verdiği karar, Scott’un New York eyaleti avukatları arasından çıkarılması ile sonuçlandı. Yargıçların açıklaması şu şekildeydi:

”Mark Scoot artık New York Eyaleti içerisinde herhangi bir hukuk zeminli mesleği icra edemeyecek. Davalı, müdür, danışman, temsilci, ya da herhangi farklı bir hukuki yabanlı hizmet dahil olmak üzere tüm bu alanlardan men edilmiştir.”

Scott’un herhangi birinin avukatı olarak hizmet vermesi net bir şekilde yasaklandı. Bir komisyon, kurul ya da mahkeme içerisinde hukuk müşaviri ya da benzer bir titre ile hizmet vermesi de mümkün olmayacak.

OneCoin İnsanları Nasıl Kandırdı?

OneCoin’in bu kadar başarılı bir şekilde insanları dolandırabilmesini sağlayan temel şey, insanlara umut vaat etmesiydi. Pek çok kişi OneCoin’in geleceğin Bitcoin’i olacağına inanarak bu finansal ürüne çok yüksek oranlarda yatırım gerçekleştirdi. Fakat işin garip tarafı, ortada böyle bir Blockchain sisteminin baştan beri bulunmaması.

Bu ilgi çekici haberi hemen arkadaşlarınızla paylaşmak için aşağıdaki paylaşım butonlarından yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here