Migros Meyve ve Sebzeleri Blockchain Teknolojisi İle Takip Edilecek!

0
249

Microsoft Türkiye ve Obase ile yapılan işbirliği sonucu hayata geçen Migros projesiyle, Migros’ta satılan meyve ve sebzeler Blockchain teknolojisi ile takip edilecek.

Migros satışa sunduğu ürünlerin şeffaf bir şekilde takip edilebilmesi için tarladan, mağaza raflarına kadar olan bütün süreçlerin Blockchain tabanlı bir uygulama ile takip edilmesini sağlayacak.

Blockchain tabanlı sistemde, 750’den fazla ürün yer alacak.

Migros Hal Takip Sistemi

Migros’un Microsoft ve Obase ile yaptığı ortak çalışma sonucu hayata geçen proje, HKS(Hal Kayıt Sistemi) üzerinden meyve ve sebzelerin üretim, mağaza rafına gelme süreçlerini takip edecek. Kullanıcılar ürünlerin üzerinde bulunan HKS etiketlerini okutarak, ürünün güvenilir ve değiştirilemez olan sonuçlarına ulaşacak.

HKS Kayıtları Migros mobil uygulamasından da ulaşılır olacak.

Migros CIO’su Kerim Tatlıcı yaptığı açıklamada Türkiye gıda perakende sektörünün ilk Ar-Ge bölümüne sahip olduklarını, geleceğe yön verecek çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Tatlıcı, Merkezi olmayan bu yapı sayesinde herkesin güvenini kazanacak, özel bir ürün takip sistemi yaptıklarını söyledi. Kerim Tatlıcı sözlerine yüzde 77’s, tarıma dayalı ürünlerden oluşan Migros cirosunun, çiftçiler ve diğer tedarik sürecinde yer alacak kişiler içinde önemli bir atılım yaptıklarını söyleyerek devam etti.

Tüketicilerin daha güvenilir ve takip edebildikleri ürünlere ilgisi artabilir, Blockchain teknolojisi Türkiye’de markalar tarafından yeni yeni kullanılmaya başlıyor. Geçtiğimiz günlerde İş Bankası da blockchain temelli bir projesini duyurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here