New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı, Bitcoin Madenciliği Konusunda Endişeli

0
222

29 Ekim tarihinde, yani bugün, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Bakanlığı baş müfettişi Linca Lacewell, regülasyondan sorumlu finansal kurumlara bir bildiri iletti. Lacewell bu bildiride iklim değişikliğinden dolayı yaşanan gelişmelerin çeşitli krizlere yol açtığını ve bu krizlerin önüne geçilebilmesi için çeşitli beklentileri olduğunu belirtti.

Lacewell, pek çok kurumu ekipmanları nerede tuttukları ile ilgili şeffaf bilgi vermeye davet etti. Bu kurumları ise yalnızca bankalar ve sigorta kurumları değil, Bitcoin madencilik operasyonların yürütüldüğü kurumları da kapsıyor.

nydfs bitcoin madenciliği konusunda endişeli

Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Enerji Gerektiriyor?

Bitcoin, Ethereum gibi güçlü kripto para birimleri Proof of Work (PoW) sistemi kullanıyor. Bu sistem ise karmaşık birtakım matematiksel algoritmaların çözümünü gerektiriyor. Haliyle, bunları çözmek ise gerçek bir fiziksel enerji gerektiriyor. Bitcoin madenciliğinin yüksek güç gerektirmesinin de dolayısıyla ekipmanların nerede tutulduğu ile ilgili şeffaf bilgi talep edilmesinin sebebi de bu.

Sunulan bildiride Bitcoin madenciliğinin çevresel bazı etkilerinin de olduğunun altı çiziliyor. Çok sayıda bilgisayarın aynı anda çalışmasını sağlayacak olan enerji, ciddi oranda üretim gerektiriyor. Bu üretim süreci de cihazların bulunduğu alanda çok yüksek oranda CO2 emisyonuna sebep oluyor. Yapılan bir güncel araştırmaya göre, Bitcoin’in madencilik faaliyetlerindeki enerji tüketimi dolayısıyla oluşan CO2 emisyonunun, Yeni Zelanda’nın CO2 emisyonu ile eşit olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu para birimi, Lüksemburg’da çok daha fazla atık üretmeye devam ediyor.

Yapılan açıklama şöyle söylüyor:

‘’Sanal para birimi firmalarının küresel çaptaki iklim değişikliği krizi ile ilgili oluşan endişeleri gidermesi gerekiyor. Bunu yapabilmek için de madencilik yapılan ofislerin konumlarının, bilgisayar sayısının ve ekipmanların şeffaf şekilde açıklanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, sanal para madenciliği için gerekli olan enerjinin, sanal para değeri ile kıyaslandığında optimal orandan fazla olduğunu söylemek mümkün.’’

Bunların yanı sıra, Lacewell bir noktada daha parmak basıyor: Lacewell’e göre, eğer kripto para şirketleri iklim krizi konusunda yeterince duyarlı olmazlarsa, çok sayıda kurumsal müşteri kaybedebilirler. Bu da kısa süre içerisinde çok yüksek oranda değer kaybı anlamına gelir. Ayrıca, kripto para madenciliği sürecinde de enerji üretimi için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek iyi bir fikir olabilir. Lacewell, yaptığı açıklamayı şu şekilde sürdürüyor:

‘’Kripto para madencilerinin enerji tüketimi için yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda ilerlemeler kaydeden madenciler mevcut. Bu umut verici.’’

Cambridge üniversitesi tarafından yapılan güncel bir araştırma, yeşil enerjinin kripto para dünyasında yaygınlaştığını haber veriyor. Bu araştırmaya göre Bitcoin, ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 39’unu yeşil enerjiden sağlıyor

Bitcoin Kaç TL, Bitcoin Kaç Dolar, Bitcoin Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Bitcoin Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşarak, Bitcoin dair verileri arkadaşlarına iletebilirsin. Paylaşım butonlarıyla kolayca paylaşım yapabilirsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here