New York Havalimanı Blockchain Tabanlı Koronavirüs Temizlik Uygulamasını Test Ediyor!

0
239

Koronavirüs pandemisi hızlı bir şekilde yayılırken, yeni nesil havaalanları da yeni nesil önlemler alma peşinde. Son gelen haberlere göre Albany Havaalanı da bu alanda proaktif çalışmalar yapmaya devam ediyor. Havaalanı yetkilileri son dönemlerde ”Wellness Trace Uygulaması” adı altında yeni deneyler yapmaya başladı. Bu proje, Blockchain teknolojisini kullanarak çalışıyor.

Havalimanlarında yeni nesil Blockchain teknolojisi

Bir uygulama olarak da nitelendirebileceğimiz ürün, General Electric Co ve TE-FOOD tarafından özel bir partnerlik ile üretildi. Aslında bakarsanız bu partnerliğe Eurofins de dahil. İzlenemez teknolojiye sahip olan bu uygulamanın temel amacı, hem coronavirüs’ün devam ettiği dönem içerisinde hem de sonrasında hem güvenli hem de hijyenik bir yolculuk deneyimi yaşatmak. Özellikle pandeminin hızla yayılmaya devam ettiği ve henüz kesin / doğrulanmış bir çözümün bulunamadığı göz önüne alındığında, bu tür bir uygulamanın mükemmel sonuçlar verebileceği ön görülüyor.

Uygulama Blockchain teknolojisinden yararlanmak için Microsoft Azure’yi kullanıyor. Uygulamanın temel işlevi ise şu: her bir yüzeyi detaylı bir şekilde kayda alan sistem, dokunulabilecek yüzeyler ile alakalı veri bilgisi topluyor. Toplanan veriler, yüzeyin dokunmak için yeterince temiz olup olmadığı ile ilgili uyarı oluşturuyor. Böylelikle bir kişi bu yüzeye dokunmadan önce güncel temizlik bilgisi ile ilgili bilgi edinebiliyor.

Uygulamanın temel özelliği gerçek zamanlı olması. Yolcuların bu teknolojiden yararlanabilmeleri için yapmaları gereken şey ise birer akıllı telefona sahip olmaz. Akıllı telefon üzerinden havalimanının çeşitli noktalarına yerleştirilmiş olan QR kodlarını taramak, güncel ve gerçek zamanlı verilere erişmek için yeterli olacaktır. Bu da herkesin söz konusu teknolojiye erişimini mümkün kılacak.

Uygulamanın bir başka özelliği ise, havalimanı müşterilerinden yüzeylerin temizliği hakkında görüşlerini toplaması. Bu görüşler, optimizasyon çalışmaları için ve temizlik ekiplerinin yönlendirilmesi için son derece yararlı olabiliyor.

Haberimizi arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz aşağıdaki paylaşım butonlarından yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here