Peter Schiff’ten Bitcoin Konusundaki Piyasa Yönetimi ile İlgili Yeni İddialar!

0
253

Bitcoin son dönemlerde epey yüksek değerlere ulaşan başat bir kripto para birimi. Fakat bu, herkesin Bitcoin’in fanı olduğu anlamına gelmiyor. Bitcoin’e olan finansal nefreti ile bilinen pek çok yatırımcı var. Peter Schiff de bunlardan bir tanesi. Schiff’e göre CNBC kanalında çalışan haber sunucularının yaptığı bir ”yanlı haber” var: Sunucular, Bitcoin’in deneyimlediği değer düşüşlerini en açık şekilde aktarmak konusunda geri dururken, değer yükselişlerinden büyük bir coşku ile söz ediyorlar. Bu da pazarın kripto para hareketlerini anlama biçimini ve diğer pek çok şeyi oldukça yakından etkiliyor. Kripto para dünyasında bu iddia oldukça ses getirdi. CNBC gibi dünyaca ünlü bir haber kanalının bu tür bir yola başvurmuş olması pek çok kişinin elbette hoşuna gitmedi.

Peter Schiff’e göre, son dönemlerde Bitcoin yatırımcılarının televizyonlardaki yeri oldukça arttı. Bu da izleyicilerin Bitcoin vakaları ile ilgili oldukça yanlı görüşlere sahip olması anlamına geliyor. CNBC’nin en büyük reklam verenlerinden biri olarak değerlendirilen Grayscale, izleyicileyicilerin üzerinde inanılmaz bir etkiye sahip. Hal böyle olunca ve kanalın reklam gelirleri gerçekten çok yüksek olunca, kanal BTC ile ilgili düşüş vakası yayınlamıyor, Schiff’in iddiasına göre. Çünkü BTC’nin düşüş haberlerini almaya hazır olan kitle kendi kendini tüketti ve bunun yerine kanal kendi kitlesini yaratıyor olabilir.

Grayscale’in Piyasa İçerisindeki Yeri Ne?

Peki, Grayscale ne diyor? Yapılan açıklamalara göre Bitcoin temelli kripto para yatırımcılarının ve diğer yatırımcı fonlarının söz konusu şirketteki payı geçtiğimiz yıla göre tam altı kat arttı. Bu da şu anlama geliyor: Şirket, Bitcoin’in yükselen değer olması sebebiyle kendisi için de yatırımcı bulmaya başladı. Altı kat tek bir senede gerçekleştirilecek başarı için gerçekten yüksek bir rakam.

15 Aralık’ta yapılan açıklamalara göre, Grayscale Imvestments’in elinde olan kripto para varlığı tam 13 milyar dolar. Bu da tahmin edilenden çok daha yüksek bir meblağa işaret ediyor. Bu kripto paraların tamamını Bitcoin oluşturmuyor elbette. Bitcoin’in yanı sıra Ethereum ve XRP de, platformun elinde tuttuğu kripto para birimlerinden yalnızca bazıları.

Şirketin sahip olduğu kripto para birimlerine göz atıldığında en yüksek miktarın Bitcoin üzerinden toplandığı anlaşılıyor. BTC miktarının dolar cinsinden değeri şu an 10,821,80 milyon dolar olarak açıklandı. Dolayısıyla Grayscale’nin hissedarları için Bitcoin’in market değeri sanılandan daha önemli olabilir.

Bitcoin Kaç TL, Bitcoin Kaç Dolar, Bitcoin Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Bitcoin Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bitcoin’le ilgili bu paylaşımı aşağıda yer alan butonlardan paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here