Reddit Kullanıcısı, Uniswap’te 9.500 Dolarlık ETH Gas Ücreti Ödüyor: 120 Dolarlık İşlem Bedeli!

0
238

Kripto para dünyası her geçen gün daha çok yatırımcıyı almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir Reddit kullanıcısının yanlışlıkla gerçekleştirdiği bir finansal işlem yeniden gündem haline geldi. Söz konusu kullanıcı tam 23,5172 Ethereum değerinde bir ödemeyi yanlışlıkla yaptı. Bu orandaki Ethereum’un Dolar karşılığının ise yaklaşık 9500 Dolar. Bu ücret, kullanıcının bir Uniswap üzerinde yaptığı bir işlem için ”işlem ücreti” olarak kesildi.

Uniswap'te 9.500 Dolarlık ETH Gaz Ücreti

Bilindiği üzere, Uniswap, ”merkezsiz finans” olarak da Türkçe’ye çevrilen protokole, ”DeFi” protokolüne bağlı. Kripto paralarınızla özgürce işlem yapabileceğiniz bu sistem üzerinde yaptığınız her bir transfer için belli bir oranda işlem ücreti de ödemeniz gerekiyor. Fakat söz konusu Reddit kullanıcısının ödediği işlem bedeli, toplam işlemin tam 80 katı değerindeydi.

İşlem Tam Olarak Neydi?

Bu işlem, 531 Chi Gastoken için 0.2955 Wrapped Ether’in satılmasını kapsıyordu. Bu kadar küçük bir işlem için alınan fahiş işlem ücreti, Reddit kullanıcısı tarafından detaylıca anlatıldı.

Bu işlem ücretinin ne kadar yüksek oranlı olduğunu anlatabilmek için güncel değerleri gözden geçirelim: Geçtiğimiz Eylül ayında ETH için talep edilen işlem ücretlerinin maksimum seviyeleri yeniden gördüğünü söylemek mümkün. Hatta o dönemde, görülenin en yüksek seviyesine çıkılmıştı. Şu an ise ortalama işlem ücreti yaklaşık olarak 0,0022 ETH olarak belirlenmiş durumda. Bu da 1 Dolar’dan pek de yukarıda olmayan bir işlem ücreti alamına geliyor.

Elbette işleminin diğerlerinden daha hızlı şekilde tamamlanmasını / işlenmesini isteyen kullanıcılar ortalamanın üzerinde ücretler ödeyebiliyorlar.

Peki Hatalı İşlem Nasıl Gerçekleşti?

Reddit kullanıcısı da olan mağdur, bu problemin nasıl yaşandığını aşağıdaki şekilde anlattı:

Metamask sistemi ”Gas Limit” kısmını doğru şekilde dolduramayınca bu işlemi manuel olarak kendim yapmaya karar verdim. Normalde bu alana 200.000 yazmam gerekiyordu. Fakat ben bunun yerine ”Gas Fiyatı” kısmına aynı sayıyı ekledim. Bu yüzden ta 20.000 Dolar ödedim. Hayatımı mahvettiğimi söyleyebilirim.”

Ethereum kaç TL, Ethereum kaç Dolar, Ethereum güncel değerleri ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Haberimizi arkadaşlarınızla paylaşmak için aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here