Ripple, 2020’nin 3. Çeyreğinde Moneygram’a 9.3 Milyon Dolar Ödedi

0
240

Yapılan son açıklamalara göre Ripple, finansal para transferi firması olan MoneyGram’a XRP teşviki kapsamında 9.3 milyon Dolar ödeme yaptı. 2020’nin üçüncü çeyreğine ait olan bu oranlar önümüzdeki dönemlerde de hızlı bir şekilde artacak gibi görünüyor.

Moneygram, Perşembe günü bir kazanç raporu yayınladı. Yayınlanan rapora göre ise Ripple’ın kendisine 9.3 milyon dolar ödeme yaptığını fakat bu oranın tamamının teşvik payı olarak kalmadığını belirtti, Nasqdaq listesinde yer alan firmanın sunduğu rapora göre bu paranın yaklaşık olarak 400.000 dolarlık bir kısmı ilgili işlemlerin ve alım satım masraflarının dengelenmesi için kullanılacak. Dolayısıyla geriye net kazanç olarak firmaya kalan miktar 8,9 milyon dolar olarak hesaplandı.

Moneygram'a XRP teşvik ödemesi

Teşvik Ödemeleri Hangi Sınıfta Değerlendiriliyor?

Moneygram, bu ödemeleri ‘’gelir’’ kategorisi altında sınıflandırmıyor. Yayınlanan rapor incelendiğinde XRP için sağlanan bu teşvik fonlarının ‘’pazar geliştirme ücreti’’,  İngilizce deyimi ile ise ‘’market development fees’’ adı altında sınıflandırıldığını görmek mümkün. Firma, alacağı ödemeler için Ripple’in kripto para birimi XRP’yi kullanıyor. Bu kripto para birimini kullanmak için ise şirket Ripple’ın On-Demand Liquidity (ODL) adı verilen ve ‘’Talep Üzerine Likidite’’ olarak Türkçeleştirilen aracını kullanacak.

Önceki çeyrek ile karşılaştırıldığında Moneygram’ın Ripple’dan aldığı bu teşvik bedelinde bir düşüş yaşandığını söylemek mümkün. 2.Çeyrekte, 3. Çeyrekten 5,80 milyon dolar daha yüksek oranda bir fon Moneygram için ayrılmıştı. Finans analizi yapan uzmanlar ise bunun sebebinin Moneygram’ın son çeyrek içerisinde para transferi işlemlerinde XRP’ye daha az ödeme yapması olduğunu söylüyor.

Ripple ve Moneygram Neden Birlikte Çalışıyorlar?

Ripple ve Moneygram’ın ortaklık kurması Haziran 2019’a dayanıyor. Bu dönemde bu iki şirket, denizaşırı ödeme işlemlerinde XRP’den aktif olarak yararlanabilmek adına bir partnerlik başlatmışlardı. Anlaşma dahilinde, Ripple’den Moneygram’a tam 50 milyar dolarlık bir yatırım yapması istendi. Bu sözleşmenin ise bir son kullanma tarihi var: İki şirketin ortaklık sözleşmesi 2023’ün Temmuz ayında bitiyor. Bir yenileme söz konusu olup olmayacağı ise kesin değil.

Moneygram bir yandan XRP’den teşvik almaya devam ediyor fakat firma dijital bir varşığa sahip değil. Bu yılın başlarında Moneygram’ın sözcüsü The Block’a verdiği bir röportajda XRP’yi ellerinde tutmadıklarını, alır almaz sattıklarını belirtmişti.

XRP kaç TL, XRP kaç Dolar, XRP en güncel fiyatı nedir gibi sorularınız için hemen buraya tıklayın ve fiyat akışı ile ilgili bilgi alın.

Haberi arkadaşlarınızla hemen paylaşmak için aşağıdaki paylaş butonlarından yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here