Rusya’da Radikal Kripto Para Değişiklikleri Yapan Ülkeler Arasına Giriyor!

0
225

Rusya Maliye Bakanlığı dijital para birimlerine yönelik oldukça ciddi düzenlemeler yapıyor. Ülkede büyüyen kripto para pazarına sert önlemler alan Maliye Bakanlığı, kripto para birimi için yeni yasalar ve düzenlemeleri işaret etti.

Yeni değişiklikle beraber kripto paraya sahip kişilerin elinde bulunan tutarın belli bir miktarı geçmesi durumunda, maliye bakanlığına beyan vermesi gerekecek. Yasalara uymayan kişiler tespit edildiği takdirde hapis cezası ile karşı karşıya kalabilecek.

Kripto para sahipleri için belirlenen üst sınır ise oldukça düşük. 600.000 Ruble (7.700$)’dan fazla kripto para birimine sahip olan kişiler, kripto cüzdanlarını vergi makamlarına bildirmek zorunda olacak. Yasa bu şekilde olsa da bakanlar 100.000 Ruble (1300$) civarı olan cüzdanların da bildirilmesini istiyor. Fakat şu an için bu konu kesinleşmiş değil.

Beyan Edilmemesi Hapis Cezası Getirebilir

Rusya’nın yerel medyası olan RBK’ye göre, kripto para birimi hakkında yanlış bilgi veren ya da eksik beyan veren kişiler, ilk önce para cezası daha sonra ise zorla çalıştırılma ya da hapis cezası alabilir.

Özellikle 45 Milyon Ruble’den fazla kripto para birimine sahip kişilerin, beyan konusunda daha titiz olmaları gerekiyor.

Yeni kripto para birimi düzenlemelerinde en büyük eleştirilen noktalardan birisi i

se yasa dışı işlemlere karşı değil daha çok varlık beyanına yönelik yaptırımların öne çıkması oldu.

Rusya Maliye Bakanlığı, bu yapılan işlemlerin kara para aklamayı en aza indireceğine inandıklarını söyledi. Yılın başında Rus Hükümeti, kripto parayla ödeme kabul edilmesini ülke sınırları içerisinde yasaklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here