SEC Başkanı: Bitcoin, Ödeme Sistemine Girerken ‘Daha Fazla Düzenleme” İçin Hazır Olmalı

0
235

SEC Başkanı Jay Clayton, öncü dijital para birimi Bitcoin ile ilgili CNBC’e yaptığı röportajda önemli açıklamalar yaptı. Daha önce SEC yetkililerinin söylediği Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığına dair sözlerini yineleyen Clayton, devletin birçok kurumundan BTC ile ilgili yeni düzenlemelerin gelebileceğini işaret etti.

Clayton röportaj sırasında sık sık BTC’nin bir menkul kıymet değil ödeme sistemi olabileceğini, geleneksel ödeme sistemlerine bir alternatif olarak görülmesinin nedeninin şu an büyük sistemlerin daha hantal olmasına bağladı.

Clayton’a göre gelişen geleneksel ödeme sistemleri BTC’i derinden yaralayabilir.

SEC Başkanı aynı röportaj içerisinde BTC için daha fazla düzenlemenin oldukça olası bir sonuç olduğunu söyledi.

“Sanırım bu olgunlaşmayı göreceğiz ve ödemeler (bitcoin için) alanında daha fazla düzenleme olacağını düşünüyorum.”

JAY CLAYTON

Bitcoin’e ilk savunma ise MicroStrategy CEO’su Michael Saylor tarafından geldi. Saylor BTC’nin yeni nesil finansa, teknolojiye ve insanlara daha uygun olduğunu ve bir menkul değer olduğunu söyledi. Bitcoin’i son zamanlarda farklı alanlarda sıkça savunan Michael Saylor, Clayton’un sözlerini anlamsız bulduğunu dile getirdi.

Clayton Sonrası ABD ve BTC Durumları

Clayton 2020 yıl sonuyla beraber SEC Başkanlığı görevinden ayrılacak. Kripto para topluluğu bu konuda ikiye ayrılmış durumda.

  • Birinci kesim Clayton’dan sonra BTC’nin EFT için onay alabileceğini düşünüyor.
  • İkinci kesim ise Clayton’un ayrılmasının ABD’nin BTC’e bakış açısını değiştirmeyeceğini bunun bir devlet politikası olduğunu düşünüyor.

Clayton, Perşembe günü CNBC’e yaptığı konuşma sırasında BTC’nin şu an neden yeni düzenlemelerle karşı karşıya kalmadığını açıkladı.

“Bitcoin’i bir menkul kıymet olarak düzenlemiyoruz. İnsanlar bir girişim için sermaye toplamak amacıyla kripto varlıklarını menkul kıymet olarak kullandıklarında, SEC bunu düzenler.

Ve ICO çılgınlığında olan şey, insanların ICO’ları kullanması ve esasen SEC’e kaydettirmeden menkul kıymetlerin halka arz edilmesiydi. “

Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığı konusunun defalarca ekz üstünden geçen Clayton, hükümet ödemeleri düzenler diyerek sözlerini bitirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here