Türkiye, Önümüzdeki Yıl İçin Dijital Para Birimi Geliştirecek

0
203

Türkiye Merkez Bankası, gelecek yıl içinde merkez bankasının bir dijital para birimi planı yaptığını açıkladı. Türkiye tarafından açıklanan kripto para birimi duyurusu, yatırımcılardan şimdiden ilgi gördü.

  • Türkiye önümüzdeki yılın ikinci yarısında bir dijital para birimi(CBDC) pilot uygulaması yapabileceğini duyurdu
  • Beklenmeyen bu hamle Türkiye’yi CBDC alanında diğer ülkelerin çok daha ilerisine götürecek
  • Kripto para yatırımcıları Türkiye’nin CBDC haberine ilgi gösterdi

Türkiye Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal, milletvekillerine verdiği demeçte önümüzdeki yıl içerisinde kripto para birimi için hazırlık yaptıklarını duyurdu. Bu haberle Türkiye Ortadoğu ve Avrupa’da CBDC çalışmalarına başlayan ilk ülkeler arasında yer alacak.

Türkiye Merkez Bankası, CBDC üzerine çalışmalar sürdürmek için bu sene başında Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü kurdu. Ağbay göreve gelişinden kısa süre sonra CBDC için kavramsal aşamayı geçtiklerini, yılın 2. yarısında pilot testlere başlayacağını duyurdu.

Son zamanlarda sallantılı bir dönemden geçen Türk Lirası için CBDC haberi büyük ilgi gördü. Lira olarak 1 yıl içerisinde Dolar’a karşı %23 değer kaybı olmasına rağmen, kripto para yatırımcıları CBDC projesine gelecekte sıcak bakabilir. Kripto para biriminin Türk Lirasına etkisi ise uzmanlar tarafından şu an için kestirilemiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here