Ubisoft Destekli Blockchain RPG, Oyuncuların Yaratıcılığını Öne Çıkarabilir

0
249

Ubisoft tarafından açık bir şekilde desteklenen, Blockchain teknolojisi kullanan RPG Nine Chronicles geçtiğimiz hafta erken sürüm için duyuru yaptı. Oyunun üretiiclerden Kijun Seo, oyunun token alımlarını ilk aşamadan arttırdığını söyledi.

Oyunda kullanıcılar dünyayı yaratmaya yardım ediyor. Türünün ilk örneklerinden biri olan bu oyun, MMROPG(Çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu) olarak bilinmektedir. Oyunun üreticilerinden Kijun, tamamen kullanıcı odaklı, kullanıcılara hizmet eden onları sömürmeyen bir oyun ortaya çıkardıklarını dile getirdi.

Oyunlar Oyunculara Karşı Saygısız – Seo Kijun

Seo’ya göre bazı ilginç örnekler var, bunlardan ilki dünyanın en popüler oyunlarından biri olan World of Warcraft’ın her yıl büyük yamalarla oyunda köklü değişiklikler yaptığını, bu değişiklikler oyuncular tarafından desteklenmese bile kalıcı olarak yapıldığını, bu nedenle oyuncuların oyun dünyasından soğuduğunu dile getirdi. Seo oyuncuların istediği haritaların olmadığı, istediği dünyanın olmadığı oyunlar oynatılmaya çalışılmasının çok anlamsız olduğunu, bunun blockchain merkezli bir oyunla tersine dönebileceğini dile getirdi.

Seo, Warcraft’ın yapımcısı Blizzard’ın önce oyunculara zorla yeni bir şeyler denettiğini daha sonra bunun tutmadığını anlayınca Warcraft Classic versiyonu çıkardığını fakat bunun oyuncular için oldukça anlamsız bir süreç olduğunu söyledi.

Kijun Seo’ya göre Nine Chronicles kesinlikle bu şekilde çalışmayacak.

Blockchain, kullanıcı ve yaratıcı odaklı, demokrasiyi tam olarak temsil edebilen bir teknoloji, bu teknolojiyi benimseyen Nine Chronicles, oyuncular için bir hareketin öncüsü olacak. Oyun sadece ortaya sürenler tarafından değil herkes tarafından geliştirilebilecek, bu eski sürüm ya da yeni oyunlar için çıkarılan modlardan farklı bir sistemle ilerleyecek.

Oyunu aktif tutmak için bir yaratıcıya ihtiyaç olmayacak, oyun kendini değiştirerek ve geliştirerek blok zincirinde var olmaya devam edecek. Oyunu bilgisayarında tutan herkes onun yaşamasına katkıda bulunabilecek. Seo oyunu oynayanların oyuna bayıldığını ve %80’nin sisteme madenci olarak katıldığını dile getirdi. Oyun içi token satışları ise şu an için beklenenden bile daha iyi.

Seo sözlerini şöyle bitirdi ”biz oyunun sadece ilk yaratıcılarıyız, biz olmadan gelişen, topluluğun sahip olduğu bir oyun olsun istiyoruz, oyuncuların kendilerine ait bir oyunda oynamanın zevkini yaşamasını istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here