Ukrayna, CBDC Geliştirmek İçin Stellar’ı Seçiyor!

0
234

Stellar XLM’nin geliştirme kolu, çeşitli dijital varlık girişimlerinde Ukrayna hükümetiyle beraber çalışacağını duyurdu.

Stellar Development Foundadtion, merkez bankası dijital para birimi için oluşturulacak ekosistemde, Ukrayna hükümetiyle ortak hareket edeceğini duyurdu.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı bugün Stellar ile yaptığı anlaşmayı resmi olarak duyurdu. Anlaşmaya göre Stellar, CBDC altyapısını geliştirme sürecinde Ukrayna hükümetiyle beraber hareket edecek. Stellar’ın Ukrayna hükümetine ait bir stabilcoin geliştirme sürecinde yer alıyor olması, son günlerde bazı tartışmalarda yer alan XML içinde oldukça iyi bir haber olarak duyruldu.

CBDC için konuşan Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov, konuşmasında bu anlaşma Stellar’ın CBDC’yi geliştireceği anlmına gelmiyor. Bizim Ukrayna’da geliştirdiğimiz ekosistemin daha sağlıklı ve kaliteli hale getirilmesinde Stellar yardımcı olacak anlamına geliyor dedi.
Ukrayna şu an Avrupa’da ve dünyada kripto para birimi geliştirmek için çalışmalar yapan İsviçre, Birleşik Krallık, Malta, ABD gibi ülkelere göre çok daha iyi uygulamalar geliştirebileceğini, anlaşmayı duyururken dile getirdi.

“Kripto şirketleri, blockchain girişimleri ve finans kurumları – hepsi iş yapmak için yasal olarak korunan bir ortam arıyor. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, blockchain ve kripto için şeffaf ve istikrarlı bir düzenleyici ortam sunacak yasal bir çerçeve oluşturmak için çalışıyor.

Cointelegraph, Ukrayna


Bornyakov basın açıklamasında Ukrayna’nın son 3 yıldır CBDC için resmi olarak araştırma yaptığına, birçok ülke gibi para politikasında CBDC için planlar yaptığına parmak bastı. Bakan, CBDC’nin gelecekte olan rolü için hazır olacaklarını dile getirdi. Konuşmasının devamında Doğu Avrupa’ya kripto paralar için liderlik yapabileceklerini dile getiren Bornyakov, ellerinde büyük bir çalışmanın olduğunu söyledi.

Eylül ayında Chainanalysis, Ukrayna’ya kripto para birimini benimseme konusundaki küresel sıralamasında en üst sırayı verdi . Ukrayna, alınan zincir içi değer ve toplam zincir üstü perakende değeri ölçümlerinde özellikle yüksek puanı alan ülkeler arasında.

Stellar’a ait CML şu an küresel kripto piyasaında 13. büyük kripto para birimi olarak gösteriliyor. Temel ilkesi açık kaynaklı, eşler arası teknolojiyi küresel finansal sistemine adapte etmek olan Stellar, bu anlaşmayla oldukça büyük bir duyuru yapmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here