Wrapped Bitcoin, Ethereum’un Altıncı Büyük Kripto Para Birimi Oldu!

0
226

Güncel olarak Wrapped Bitcoin’in piyasa değeri 1,5 milyar doları aşmış durumda. Bu da Ethereum’um tamamında tutulan BTC’nin yüzde sekseninin Wrapped Bitcoin tarafından oluşturulduğu anlamına geliyor.

Wrapped Bitcoin’in toplam token sayısı ve piyasa değeri bugün itibari ile zirve noktasına ulaştı.

WBTC Nedir?

WBTC, Bitcoin’in popüler versiyonlarından bir tanesi ve Ethereum ağında kullanılmak üzere üretildi. Resmi web sitesinin açıklamalarına bakılırsa, sistemde şu an 116,885 WBTC bulunuyor. Bu da şu ana kadarki değerlere göre rekor bir sayı. Ayrıca, bu WBTC, koruyucu fonlar tarafından elde tutulan eşit sayıda BTC ile desteklenmeye devam ediliyor.

WBTC’nin piyasa değeri şu an 1,58 milyar doları geçti.

wrapped bitcoin Ethereum'un altıncı büyük para birimi oldu

Bu da WBTC’yi Ethereum ağının en yüksek değere sahip kripto para birimlerinden biri haline getiriyor. WBTC’den önce bu ağ içerisinde  Crypto.com Coin (CRO), USD Coin (USDC), Chainlink (LINK), BNB (BNB) bulunuyor. Ağda birinci sıradaki en değerli kripto para birimi ise Tether USD (USDT).

Peki, genel piyasa değerleri kıyaslandığında WBTC ne durumda?

WBTC, geçtiğimiz haftadan beri, Compound Dai, OKB ve Bitfinex’s LEO Token’ini geçebilmek için sıralamalarda yükselmeye devam ediyor. Kripto para biriminin genel piyasada da aktif rol oynamak istediği açık. En güncel değerlere göre genel piyasa değerleri kıyaslandığında WBTC, en büyük 18. kripto para birimi olarak kabul ediliyor.

WBTC’nin Değeri Neden Bu Kadar Arttı?

Hem genel piyasa değeri açısından hem de Ethereum ağındaki değeri açısından WBTC’nin ciddi bir sıçrayış deneyimlediğini söylemek mümkün. Elbette BTC’nin piyasadaki son dönemlerde elde ettiği prestij ve kazanımların da bu duruma etkisi son derece yüksek. Fakat finans danışmanlarının özgün görüşlerine göre WBTC’nin piyasada bu kadar hızlı yükselmesini sağlayan temel faktör, kripto para için artan değer. WBTC, DeFi projelerinde yoğun olarak kullanılan bir kripto para birimi ve şu an DeFi protokolleri içerisinde kilitli olarak kullanılan BTC sayısı 164.000’i çoktan aştı. Bu da Bitcoin’in piyasada dolaşım halinde olan arzının yüzde 0,85’i anlamına geliyor. Bütün bunlar WBTC değerinin artması için yeterli.

Wrapped Bitcoin Ethereum ağında 1,5 milyar doları aştı

Bilindiği üzere, ilk Wrapped Bitcoin (WBTC), 2019’un Ocak ayında basılmıştı. Kripto para biriminin hız kazanarak değerli hale gelmesi için ise epey beklenmek zorunda kalındı. Örneğin bu yılın, yani 2020 yılının Temmuz ayı sonuna kadar WBTC 1 milyon doları bile geçememişti. Bugünlerde ise WBTC’nin düzenli işlem hacmi 50 milyon doların üzerine çıktı bile.

Wrapped Bitcoin Kaç TL, Wrapped Bitcoin Kaç Dolar, Wrapped Bitcoin Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için Wrapped Bitcoin Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmak ister misiniz? Aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here