Ripple (XRP) Coin Nedir? – Ripple (XRP) Nereden Alınır?

0
364

Coin incelemeleri serimize bugün de bir başka eski coin ile devam ediyoruz. Yıllardır piyasada olan ve kripto para ekosistemine dahil olan herkesin adını duyduğu Ripple (XRP)’den bahsedeceğiz. Yazımız dahilinde Ripple (XRP) coin nedir ve nereden alınır başlıkları altında genel bilgi sorularını cevaplayacağız.

XRP/TRY Güncel Fiyatı

Güncel detaylı fiyat bilgileri için aşağıdaki XRP yazısına tıklayabilirsiniz.

XRP/TRY Fiyat Grafiği

Yukarıda XRP/TRY fiyat grafiğini görmektesiniz. Grafiğin sağ üstünden zaman aralığını değiştirebilirsiniz.

Ripple (XRP) Coin Nedir?

ripple xrp coin nedir

Ripple firması hızlı bir ticaret gerçekleştirmek için paranın da hızlı olarak aktarılması gerektiğini düşünüyordu. Bunun için de en uygun yöntemin kendi kripto varlığını ve bunun için gerekli platformu oluşturmak olduğu bilincine vararak, RippleNet’i ortaya çıkarmıştır.

RippleNet üzerinde işlem yapılan cüzdanlarda para birimi olarak da Ripple yani XRP kullanılır. Dağıtık defter olarak adlandırılan bir yapıya sahip olan Ripple, bu özelliği ile hem hızlı hem de güvenli bir kullanım sunar.

XRP için daha fazla bilgiyi resmi sitesinden alabilirsiniz.

Ripple (XRP) Coin Nereden Alınır?

ripple xrp nereden alınır

XRP coin satın almak için Binance’ye kaydolmanız gerekiyor. Bunun için buradan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ripple (XRP) Coin Nasıl Çalışır?

XRP üstte de bahsettiğimiz üzere dağıtık bir yapıdadır ve bu sistemde onayların yer aldığı bölüm XRP Ledger olarak adlandırılmıştır. Kendi hesaplarını tutan defter üzerinden takiplerin yapıldığı ve onayların alındığı sistem Swift’e alternatif olarak ortaya çıkması sebebiyle hızlı işlem imkânı sunmaktadır.

Sistem bağımsız kişiler tarafından işlem defteri üzerinden onaylandığı için de güvenlik sorunu ortadan kalkmaktadır. Onay sürecine herkes katılabileceği gibi bu işlemi sadece bireyler değil, daha büyük işletmeler ve kurumlar da yapabiliyor.

Ripple (XRP) Coin Editör Yorumu

XRP coin, hakkındaki duyuruların ardından 2014 yılında kendini göstermeye başlamıştır. 2017 yılının ortalarına kadar arada sırada artışlar yaşasa da bunlar hep Bitcoin bazında artışlar olarak kendini göstermiştir. Özellikle BTC’nin kendi düşüşleri sırasında alım yapmış olan yatırımcılar XRP’den ciddi kazançlar da elde etmiştir.

2017 yılında yaşanan ciddi bir yükseliş XRP’ye olan bakışı da değiştirmiştir. 0,33 dolar gibi yüksek seviyeleri gören coin bu durumda önceki değerlerine göre neredeyse 50 kat daha fazla artmıştır. Bütün bunlar olurken BTC’nin değer kazanması ile dolar anlamında fiyatı değişmezken, BTC karşılığı gittikçe düşmüştür. 2018’in başlarında ise 15 kat kadar bir artış daha görmüştür. Buradan sonra zaten satış baskısı ile ilerlemeye çalışan coin, fiyat anlamında ciddi kayıplar da yaşamıştır.

Her ne kadar düşüşler yaşansa da coinin fiyat seviyesi Ekim 2020 itibariyle 2017 yılındaki seviyelerini korumayı sürdürmüştür. XRP gelişimi ve kullanıcıların daha çok bu coini talep etmesi sayesinde de yeni artışlar da yaşayabilir.

Burada yer alan içerik sadece, ziyaretçilerimizi XRP coin hakkında bilgilendirmek içindir. Yatırım tavsiyesi değildir.

XRP Coin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yazı içerisinde yer alan Ripple (XRP) coin nereden alınır ve Ripple (XRP) coin nedir başlıkları altında birçok sorunuza cevap verdiğimizi düşünüyoruz. Ancak yine de merak edilen ve sıkça sorulan bazı soruları da aşağıda yanıtlıyoruz. Aklınıza takılan başka noktalar var ise onları bize yorum bölümünden iletebileceğinizi de belirtmek isteriz.

XRP coin arzı ne kadardır?

Maksimum arz 100 milyar XRP olarak belirlenmiştir.

XRP’nin sahibi kimdir?

XRP coin projesi Ripple isimli firma tarafından yürütülmektedir.

XRP hızlı mıdır?

Ripple para birimi, diğer kripto para birimleri incelendiğinde daha hızlıdır. Litecoin’de 10 dakikaya ulaşan, Ethereum’da iki dakikayı bulan işlem sürelerinin Ripple’da 4 saniyeye kadar düşmesi ne kadar hızlı olduğunu göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here