XRP Küme Düşüyor: 3 Borsa Daha XRP Satmayı Bıraktı!

0
318

Kripto para dünyasında yatırımcıların öncelikli kriteri elbette güven. Merkezsiz bir sistem içerisinde güvenin sunulmadığı bir kripto para için yatırım alma olasılığı gerçekten çok düşük. Son dönemlerde kripto para dünyasını oldukça hareketlendiren XRP skandalları ise pek çok yatırımcıyı hayrete düşürdü. XRP, ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları ve devam eden davalar sebebiyle hem yatırımcılar hem de platformlar tarafından kripto para dünyasından afaroz ediliyor. XRP, son günlerde açıklanan kararlarla birlikte üç farklı borsa da satışı durdurulan bir kripto para birimi oldu. Kripto para biriminin değeri ise her geçen gün düşmeye devam ediyor. Yatırımcılar ise oldukça endişeli.

Ripple borsa platformlarından men edildi

SEC’in Ripple ile karşı karşıya olduğu toplamda 1,3 milyar dolarlık varlığın tartışıldığı dava, borsa platformlarının tepkisine sebep oldu. CrossTower, Beaxy ve OSL olarak sıralanabilecek toplam 3 kripto para birimi XRP token’lerinin alım ve satım işlemlerini yapmayacaklarını açıkladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da denilen SEC, Ripple’a resmi olarak dava açtı.

Mesele nerelere uzanıyor?

Sizin de bildiğiniz gibi, SEC’in dava açtığı tek şey tüzel bir kişilik olan Ripple değil. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, aynı zamanda kurucu ortak olarak bilinen Christian Larsen’i de büyük bir yolsuzlukla suçluyor. Ayrıca CEO olarak görev yapan Brad Garlinghouse da Ripple davasındaki suçlamalarla karşı karşıya olan kişilerden bir tanesi. Davanın asıl konusu ise şu: Ripple, iddialara göre 2013 yılından beri kayıtsız bir şekilde gerçekleşen menkul kıymet transferleri üzerinden tam olarak 1,3 milyar dolar toplamış. Kısacası iddialara göre Ripple, lisanssız bir şekilde menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş ve bu durum açığa çıkmış.

Yatırımcılar oldukça endişe verici olan bu iddiaları elbette CEO yalanlıyor. En güncel açıklamaların birine göre, Ripple CEO’su XRP’nin bu haksız saldırından kurtulacağını ve bu konu hakkında tamamen haklı olduklarını söyledi. Yine de bu durum yatırımcıları pek ikna etmeyecek gibi. Piyasada gerçekleşen satış emirleri her geçen gün artıyor ve Ripple’in verdiği güvensizlik borsaları da geri çekilmeye itiyor.

xrp ceo

CEO’ya göre bu suçlama yersiz. Çünkü Ripple’in satışını gerçekleştirmek için bir lisans almak zorunda değiller. Çünkü Ripple suçlamada söylendiği gibi bir ”menkul kıymet” değil. Söz konusu kripto para biriminin bir menkul kıymet olabilmesi için bir yatırım sözleşmesi olması gerekiyor, kendi hissedarları olmaması gerekiyor ve XPR’nin fiyatının Ripple’a bağlı olması gerekiyor. Bütün bu fikirler elbette CEO tarafından ortaya atıldı. Mahkemenin çıkaracağı sonuç tüm yatırımcılar tarafından heyecanla bekleniyor.

Ufak bir bilgi verelim: Son gelişmelerden sonra Ripple’in piyasa değeri 4 milyar dolar civarında bir düşül yaşadı. Gelecekte ne olacağı ise halen ön görülemiyor.

XRP Kaç TL, XRP Kaç Dolar, XRP Fiyat Grafiği vb. güncel piyasa bilgileri için XRP Fiyatı sayfasına göz atabilirsiniz.

XRP ile ilgili bu paylaşımı aşağıda yer alan butonlardan paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here