Yaşlı İngiliz Kadın Kripto Para Dolandırıcılarına 65,000 Pound Kaptırdı!

0
235

İngiliz büyükanne, torununa özel okul için para transferi yapmaya çalıştıktan sonra kripto para dolandırıcılarının kurbanı oldu.

İngiltere’de yaşlı bir kadın kripto para dolandırıcılarının tuzağına düştü. Yaşlı kadın kötü niyetli dolandırıcılara tam 65 bin Pound, yani yaklaşık olarak 84 bin Dolar kaptırdı. The Telegraph’ın 1 Kasım’da yaptığı habere göre, kurban bu parayı geri alabilecek gibi görünmüyor.

kripto para dolandırıcılığı

Yaşlı kadın, BBC’de yayınlanan ve oldukça popüler bir televizyon programı olan Dragon’s Den’i izledikten sonra kripto para üzerinden para kazanmaya kafayı takmıştı. Kadının yaptığı açıklamalara göre de her şey böyle başladı.

Peki Sonra Neler Oldu?

Amanda Briggs adındaki 72 yaşındaki kripto para dolandırıcılarının kurbanı oldu. Briggs, parasının tamamını, özel okul harcını ödemesi gereken torununa göndermek istiyordu.

Amanda Briggs, dolandırıcı bir aracı kurum olan Extick’e 42.000 Pound’unu yatırdı. Daha sonra yaşlı kadının banka danışmanları kendisini şüpheli işlemkeri gerçekleştirmemesi konusunda uyardı ve bu tür yatırımlardan uzak durmasını tavsiye etti. Bu tavsiyeye rağmen Briggs, bildiğini okumaya devam etti. Briggs’in yaptığı açıklama şöyleydi:

”Extick’ten benimle iletişime geçenler son derece ikna edici şekilde konuşuyorlardı. Yatırımlarım her geçen gün daha da yüksek değerlere ulaşıyordu ve bu yükselen birikimimi bir kenara atmak istemedim. Torunuma da özel okul için para göndermek istiyordum ve devam ettim”

Amanda Briggs’in yaptığı açıklamalara göre, kendisi parasını çekme talebinde bulunduğunda, hesabında yalnızca 91 sterlin kalmıştı ve tüm para tamamen buharlaşmıştı. Bütün bunlar çok kısa süre içerisinde tamamlandığından dolayı Briggs’in önlem alma şansı olmadı. Dahası, Briggs’in yaşadığı mağduriyet bununla da sınırlı kalmadı. Financial Conduct Authothority’den bir araştırmacı olduğunu iddia eden bir adam, yaklaşık birkaç ay sonra Briggs ile iletişime geçti. Yaşlı kadına kaybettiği tüm parayı yeniden kazanabileceğini vaat eden adam da, kadından tam 25.000 sterlin’lik bir ödeme aldıktan sonra kayıplara karıştı.

Yetkililer, bu tür durumlarla karşılaşmamak ve mağdur pozisyonuna düşmemek için bu tür yatırımların resmi olmayan kuruluşlarda kesinlikle yapılmamasını öneriyor.

Aslında bakarsanız bu durum, kripto para dünyasında yaşlıları hedef alan ilk dolandırıcılık vakası değil. Sosyal medyada bulunan ve bilgilerini paylaşan yaşlı bireyler, kripto para dolandırıcıları tarafından temel hedefler haline getiriliyorlar. Geçtiğimiz yıl da Avusturalya’dan gelen bir haber, yaşlı bir çiftin 900.000 Dolar’lık emekli fonlarını tamamen kaybettiklerini duyurmuştu. Geçtiğimiz dönemde de FBI, yaşlıların bu tür kripto para dolandırıcılıklarına dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Haberimizi arkadaşlarınızla paylaşmak için hemen aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here