Zilliqa (ZIL) Coin Nedir? – Zilliqa (ZIL) Nereden Alınır?

0
518

Zilliqa (ZIL) coin nedir, zilliqa (ZIL) nereden alınır gibi soruları merak eden sizlere doğru ve yeterli bilgilendirmeyi yapabilmek için bu yazıyı hazırladık.

ZIL/TRY Güncel Fiyatı

Güncel detaylı fiyat bilgileri için Zilliqa logosuna tıklayabilirsiniz.

ZIL/TRY Fiyat Grafiği

Yukarıda ZIL/TRY fiyat grafiğini görmektesiniz. Grafiğin sağ üstünden zaman aralığını değiştirebilirsiniz.

Zilliqa (ZIL) Coin Nedir?

zilliqa zil coin nedir

Blokchain teknolojisindeki en büyük problemin ölçeklenebilirlik olduğu bilinmekte. Zilliqa coin, yeni nesil blok zincir platformu olarak halihazırda var olan blok zinciri sistemlerini çok daha iyi seviyelere çektiğini ve ölçeklenebilirlik sorununu çözdüğünü iddia eden bir sistemdir.

Ölçeklenebilirlik, sistem içerisindeki özel yapılar (Shardlar) sayesinde çözülmekte ve Visa gibi ödeme sistemlerini geçme hedefi ile uygulanmaktadır.

Zilliqa (ZIL) Coin Nasıl Çalışır?

Zilliqa’da Proof of Work (PoW) ve Bizans Hata Toleransı (BFT) isimli protokoller yer alır. Bu protokoller birlikte hem hızı hem de güvenliği sağlar. İşlem hızı olarak yapılan testlerde Bitcoin’in ana işlem hızının neredeyse 10 katına ulaşılmıştır. Bu bağlamda ciddi bir başarı söz konusudur.

Zilliqa Coin’in blockchain ağında, yapılan işlemlerin sayısı arttıkça ve belli bir sınır geçildiğinde ilgili işlemler birkaç parçaya bölünür. Her 600 düğümde bir bölünme gerçekleşir. Bu 600 düğümün her birinin oluşturduğu kısma ise Shard denir. Her bir Shard ana blok zincire paralel olarak ilerler. Bu da blok büyüdükçe aslında hız da artar anlamına gelmektedir.

Her 600 düğümde bir oluşturulan shardlar blok konusunda az bilgi içerdikleri için sadece kendi onay süreçlerini işletirler. Her bir shard içinden bazı düğümler bir araya gelerek DS-Committee adı verilen bir grubu oluşturur. Bu grup bütün bir bloğa erişebilir durumda olup, gerekli kontrolleri yapar. Bloğun onaylanıp onaylanmayacağına kararını da bu küçük grup verir. Bu sayede, shardlar üzerinden yapılması olası sahtekarlıkların da önüne geçilmiş olur.

Zilliqa (ZIL) Coin Editör Yorumu

Zilliqa Coin için dikkat çeken en önemli detay, yazımızın da başında paylaştığımız gibi ICO’dan önce özel bir yatırım almasıydı. Ardından da yine aynı seviyelerde bir yatırımı ICO ile almayı başardı. Bu coin ICO zamanında 0,0038 dolar gibi bir değere sahipti.

Mainnet çalışmaları bile yayınlanmadan, 2018 yılı ortalarında 0,080 dolar seviyelerine kadar çıkan bu coin yıllar içerisinde Bitcoin’in artışı ve diğer ekonomik sebeplerden ötürü tekrardan 0,006 dolar seviyelerine düştü. Ancak son güncellemeleri ve sisteminin vaat ettiği şeyleri gerçekleştirebilmesi sebebiyle tekrardan artışa geçti ve şimdilerde bu coinin değeri 0,016 dolar olmuştur. İlerleyen zamanlarda coin miktarı sabit değerine yaklaştıkça değerinin daha da artacağını düşünenler bulunmaktadır. Ancak yine de iyi takip edilmesi gerekmektedir.

Unutmayınız ki bizim burada sizlerle paylaştığımız bilgiler coinin market değerleri ve kendi açıklamaları üzerinedir. Yazdıklarımızı yatırım tavsiyesi olarak değerlendirmeyiniz.

Zilliqa (ZIL) Coin Nereden Alınır?

zilliqa zil nereden alınır

Zilliqa Coin’i satın almak için Binance borsasını tercih edebilirsiniz. İlgili borsada ciddi bir işlem hacmine (300+ BTC) sahip olan bu coin ile işlem yapmaya başlamak ve satın almak için bu linke tıklayarak Binance’ye üye olabilirsiniz.

Zilliqa (ZIL) coin nedir, zilliqa (ZIL) nereden alınır sorularının yanı sıra ilgili coin hakkında merak edilen diğer sorular ve cevapları da aşağıdaki gibidir.

Zilliqa ZIL Coin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zilliqa Coin güvenli midir?

Zilliqa sistem olarak güvenlidir. Bunun ana sebebi de HCM adı verilen mekanizmadır. Bu mekanizma iki farklı kısımdan oluşur. Birincisi düğümlerin kimliğini taşıyan kısım, ikincisi ise işlemlerin sonuçlandığı kısımdır. İlk kısım özellikle sybil olarak adlandırılan ve blokta yer alan düğümlerin çok büyük kısmını taklit ederek sistemi ele geçirmeye çalışan atakları durdurmaya odaklanır.

Zilliqa Coin için ICO hangi tarihlerde yapılmıştır?

ICO 27 Aralık 2017 tarihinde başlayıp, 4 Ocak 2018 tarihine kadar devam etmiştir. Bu süreçte 22 milyon dolar gibi bir yatırım toplanabilmiştir.

Zilliqa Coin toplam arzı ne kadar olacaktır?

Zilliqa Coin için toplamda 21 milyar adet coin arzı olacaktır. Güncel olarak üretilmiş coin sayısı 14 milyara yaklaşmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here